Vloga za prijavo rednega obratovalnega časa gostinskega obrata (ali kmetije)
Namen
Prijava obratovalnega časa skladno z zakonom in pravilnikom
Osebni podatki, ki se zbirajo na vlogi
podatki gostinskega obrata; podatki poslovnega subjekta; vlagatelj: ime in priimek odgovorne osebe prijavitelja, telefonska številka, elektronski naslov
Rok hrambe
Skladno s klasifikacijskim načrtom občine
Opis postopka
Gostinec oziroma kmet določi svoj obratovalni čas in ga prijavi za gostinstvo pristojnemu organu samoupravne lokalne skupnosti. Gostinec oziroma kmet mora poslovati v določenem obratovalnem času. Ločimo redni in podaljšani obratovalni čas. Redni obratovalni čas pomeni obratovanje med 6. in 22. uro, obratovanje izven tega časa pa se šteje za podaljšani obratovalni čas.Če gostinski obrat oziroma kmetija opravlja gostinsko dejavnost izven rednega časa, se šteje, da obratuje v podaljšanem obratovalnem času.
Gostinec mora razpored obratovalnega časa za svoj gostinski obrat prijaviti za gostinstvo pristojnemu organu občine 15 dni pred:
- začetkom novega koledarskega leta za naslednje koledarsko leto,
- začetkom obratovanja,
- spremembo obratovalnega časa,
- pred potekom soglasja za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času.
Gostincu, ki prijavi samo redni obratovalni čas in ne zaproša za podaljšani obratovalni čas, po prvi potrditvi ni treba za vsako koledarsko leto ponovno prijavljati razporeda obratovalnega časa, če tega ne spreminja in če ni prišlo do sprememb osnovnih podatkov o gostinskem obratu (naziv, sedež,...).
Gostinec oziroma kmet lahko brez soglasja občinske uprave obratuje dlje, kot traja njegov obratovalni čas, vsakič le po enkrat:
- na dan pred prazniki, določenimi z zakonom,
- ob pustovanju in
- ob martinovanju.
Prazniki v Republiki Sloveniji so:
- 1. in 2. januar, novo leto,
- 8. februar, Prešernov dan, slovenski kulturni praznik,
- 27. april, dan upora proti okupatorju,
- 1. in 2. maj, praznik dela,
- 8. junij, dan Primoža Trubarja,
- 25. junij, dan državnosti,
- 17. avgust, združitev prekmurskih Slovencev z matičnim narodom,
- 15. september, vrnitev Primorske k matični domovini,
- 1. november, dan spomina na mrtve,
- 23. november, dan Rudolfa Maistra,
- 26. december, dan samostojnosti in enotnosti.
Za dneve pred dela prostimi dnevi v Republiki Sloveniji je za podaljšanje obratovalnega časa potrebno pridobiti soglasje, in sicer:
- velikonočna nedelja in ponedeljek, velika noč,
- binkoštna nedelja, binkošti,
- 15. avgust, Marijino vnebovzetje,
- 31. oktober, dan reformacije,
- 25. december, božič.
Pristojni, dodatne informacije
Vlogo lahko vloži gostinec ali kmet, za odločanje o vlogi pa je pristojna Občinska uprava občine.
Rok za rešitev – potrditev razporeda obratovalnega časa je najkasneje v 15 dneh po prejemu popolne vloge. V primeru, da pogoji za potrditev ali izdajo soglasja niso izpolnjeni, organ z odločbo zavrne prijavljeni obratovalni čas v roku 30. dni.
Rok za rešitev – potrditev razporeda obratovalnega časa je najkasneje v 15 dneh po prejemu popolne vloge. V primeru, da pogoji za potrditev ali izdajo soglasja niso izpolnjeni, organ z odločbo zavrne prijavljeni obratovalni čas v roku 30. dni.
Taksa
UPRAVNA TAKSA:
Izdaja potrdila za obratovanje v rednem obratovalnem času je, na podlagi 28. člena Zakonu o upravnih taksah, oproščena plačila upravne takse.
Pomembno:
Za redni (dnevi) obratovalni čas se šteje čas med 6.00 in 22.00 uro, obratovanje izven tega časa pa se šteje za podaljšani obratovalni čas!
Pravna podlaga v Republiki Sloveniji
- 12. člen Zakona o gostinstvu
- 4., 11., 13. in 17. člen Pravilnika o merilih in pogojih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost
Zakon o gostinstvu
Pravilnik o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost
Zakon o varstvu javnega reda in miru
Zakon o praznikih in dela prostih dnevih v Republiki Sloveniji
Dodatna pojasnila
Razpored obratovalnega časa mora biti objavljen na vidnem mestu ob vhodu v gostinski obrat. Na enak način mora biti objavljeno obvestilo o začasnem zaprtju gostinskega obrata (ob načrtovanem zaprtju najmanj sedem dni pred tem). Potrjen razpored obratovalnega časa mora gostinec hraniti v gostinskem obratu, tako da je dostopen inšpekcijskemu organu.
Oddaja vloge
Strošek upravne takse: Brezplačno
Rok za rešitev:
15 dni
Zahtevano digitalno potrdilo za oddajo elektronske vloge
:
NE