Galerija slik
HOJA ZA DOBER NAMEN - Hodijo, da pomagajo
Število fotografij: 5
Na dobrodelnem dogodku v Dvorjah pri Cerkljah tudi Žan Kranjec in Janez Cetin, ki je pripeljal terapevtske živali za otroke.
Humanitarno društvo Lions klub Brnik je v soboto, 21.maja Pod Jenkovo lipo v Dvorjah pri Cerkljah na Gorenjskem organiziralo deseto tradicionalno dobrodelno druženje Hodim, da pomagam, s katerim so zbirali sredstva za rehabilitacijo otrok s cerebralno paralizo, za učence s posebnimi potrebami Osnovne šole Helene Puhar v Kranju ter za pomoč otrokom z avtizmom.
Pred začetkom pohoda je zbrane nagovorila dr. Rahela Žabkar, predstavnica Društva Bodi zdrav ter predstavila bolezen avtizem. Društvo je bilo ustanovljeno leta 2008 in ima v Sloveniji 754 članov.
Veliko zaslug za uspešno izvedbo letošnje prireditve imata prof. dr. Mitja Košnik in predsednik Lions kluba Brnik Primož Stošicki. Pohod je bil namenjen vsem generacijam, saj so se pohodniki s starta v Dvorjah lahko podali po dveh različno dolgih poteh, in sicer do gradu Strmol, kjer so pripravili iskanje zaklada in družabne igre ali šest kilometrov dolg rekreativni pohod prek polja do Adergasa in po gozdni poti nazaj do ribnika Češnjevek in mimo gradu Strmol v Dvorje. Pohodov se je v sončnem vremenu udeležilo 123 ljudi. V bližini spomenika skladatelja Davorina Jenka so učenci OŠ Helene Puhar postavili stojnico in poželi nemalo pohval. Po pohodu je vse čakala topla malica, sodelovali so lahko tudi na srečelovu in v dobrodelnih družabnih igrah. Za uspešno izvedbo prireditve pa se je zahvalil Janez Cuderman, ravnatelj osnovne šole Helene Puhar iz Kranja.
Dogodek je obiskal Žan Kranjec, srebrni športnik z letošnjega olimpijskega veleslaloma v Pekingu in pozdravil vse pohodnike, še posebej najmlajše. Med udeleženci pohoda je bila tudi 10-letna Brina Slivnikar iz Vaš pri Medvodah, ki sta jo starša pripeljala na pohod. Po uspešne zdravljenju v Ameriki danes že hodi z berglami in sta se z očetom Lukom odločila, da gre 10-letna Brina z berglami peš do Gradu Strmol, za kar je požela veliko simpatij številnih pohodnikov. Med udeleženci pohoda na dva kilometra do Gradu Strmol je bil tudi Janez Cetin iz Škofljice, ki je pripeljal na pohod in druženje z otroki terapevtske živali, med njimi južnoameriškega Nanduja Nandeta, oslička Leona, in Emuja Edija, starega14 dni, Sara Petrovič pa je pripeljala veliko poniko Rozi. V Sloveniji so vsa zbrana sredstva lions klubov namenjena dobrodelnosti.
V bližini spomenika skladatelja Davorina Jenka v Dvorjah sta učiteljici Maja Grošelj in Kristina Kovačič na stojnici OŠ Helene Puhar iz Kranja predstavile ročno izdelane izdelke učencev njihove šole in poželi nemalo pohval. Po pohodu je vse čakala topla malica, sodelovali so lahko tudi na srečelovu in v dobrodelnih družabnih igrah. Besedilo in foto Janez Kuhar, Cerklje, 22.5.2022
Šesta pekovijada v Adergasu
Število fotografij: 2
Vsakdo se je že zagotovo kdaj vpr¬ašal, kdo so nje¬govi predniki in kam segajo njegove družinske korenine. Priimek daje svojevrsten pečat naši osebnosti, globoko v sebi nosi močan pomen ter razkriva človeka, čeprav se tega premalokrat zavedamo.
Adergas - V soboto, 21. maja, so v Adergasu pripravili že šesto Pekovijado. Organizirajo jo na vsakih pet let. Začeli so jo s sveto mašo za vse pokojne Pekove iz Adergasa v župnijski cerkvi Marijinega oznanjenja, ki jo je daroval velesovski župnik Slavko Kalan ob diakoniranju Iztoka Žebovca. Tridesetega maja bo minilo petindevetdeset let, odkar sta si Sirčev Janez – po domače Pekov Janez, ter Angela Koglar – po domače Matovškova iz Stiške vasi, pred oltarjem Marije Vnebovzete v Cerkljah obljubila zvestobo – v sreči in nesreči, v bolezni in zdravju, vse dni svojega življenja. V zakonu se jima je rodilo dvanajst otrok. Pa vendar dovolj, da je iz njunega »da« zrasel velik, mogočen rod.
Šestega srečanja se je udeležilo 121 članov Pekove rodbine, ki so prišli iz različnih krajev Slovenije. Prvič so Pekovijado pripravili leta 1992 na pobudo Silva Sirca, potem pa na vsakih pet let, le predzadnjo v razmiku desetih let. Udeležilo se je pet generacij Pekove rodbine ter štirje še živi od dvanajstih otrok, in sicer Albina, Vinko, Silvo in Anica.
Sestrične in bratranci se vsako leto srečajo še konec septembra v Adergasu na polhovijadi. Po skupinsk¬em foto¬grafiranju pred župnijsko cerkvijo v Adergasu so se vsi odpravili peš do Pekove domačije na kavico, ki stoji na hribčku nad vasjo. Srečanje so nadaljevali v sproščenem vzdušju in pesmijo pod Pekovim toplarjem nad vasjo Adergas pozno v noč. Besedilo in foto Janez Kuhar, Cerklje, 22.5.2022
Velika nagrada Gorenjske za kolesarje Poljaku Soszu, Tilen Finkšt drugi, tretji pa Čeh Daniel Babor
Število fotografij: 7
Kamnik in Cerklje na Gorenjskem sta drugič gostila Veliko nagrado Gorenjske, ki jo je organizirala Kolesarska zveza Slovenije. V nedeljo, 22.maja se je z drugo Veliko nagrado Gorenjske nadaljevala sezona mednarodnih dirk v Sloveniji. Kolesarji so v vožnji proti Cerkljam opravili pet krogov in sicer s tremi letečimi vmesni cilji.
Na startni listi je bilo 113 kolesarjev iz 18 ekip iz Slovenije in osrednje Evrope na čelu z vsemi tremi slovenskimi celinskimi ekipami: Adria Mobil iz Novega mesta, Ljubljana Gusto Santic in KK Kranj. Na dirki so svoje ekipe zastopali kolesarji iz 15 držav.
V Cerkljah na Gorenjskem je v sprintu razredčene skupine slavil Poljak Patryk Stosz tik pred Tilnom Finkštom (Adria Mobil). Tretji pa je bil Čeh Daniel Babor, ki pa ni izkoristil izjemnega dela češke ekipe Elkov Kasper. Drugi najboljši Slovenec je bil na 7. mestu Jaka Primožič, ki vozi za avstrijsko ekipo Hrinkow Advarics.
Po 171,8 km kolesarjenja po Kamniku in Cerkljah na Gorenjskem je odločal sprint skupine 25 kolesarjev, ki se je pred zadnjima dvema krogoma odpeljala vsem drugim. V sklepnih zavojih in rahlo navzgor napeti cesti v središču Cerkelj je bil v sprintu najmočnejši Patryk Stosz (Voster ATS), ki je za dobro dolžino kolesa ugnal najboljšega Slovenca.
Pokale sta zmagovalcem VN Gorenjske v Cerkljah podelila župan Občine Cerklje na Gorenjskem Franc Čebulj in predsednik Kolesarske zveze Slovenije Pavel Marđonović.
Po drugi kolesarski tekmi za VN Gorenjske je župan Cerkelj Franc Čebulj dejal: »Ponosno podpiramo športno prireditev, velike kolesarske dirke, saj smo po lanskoletnem organiziranem spektakularnem državnem prvenstvu s Tadejem Pogačarjem in Primožem Rogličem v glavni vlogi, zopet gostili kolesarsko karavano v Občini Cerklje na Gorenjskem, ki se je potegovala za zmagovalca Velike nagrade Gorenjske.
V veselje otrok pa smo zgradili tudi kolesarski poligon, za še boljšo popestritev doživetja kolesarskega izleta. Kolesarske prireditve v Občini Cerklje na Gorenjskem so plod odličnega sodelovanja s Kolesarsko zvezo Slovenije, saj že vrsto let sodelujemo pri rekreativnem vzponu na Krvavec in s takimi oziroma podobnimi prireditvami želimo še naprej sodelovati. S tem poleg krepitve medsebojnih občinskih, ekipnih in športnih odnosov želimo pokazati športnikom, ekipam in navijačem naš turistični, športni in gospodarski potencial Cerkelj z vsemi naravnimi lepotami, nastanitvenimi kapacitetami in kulinariko Občine Cerklje na Gorenjskem«. Besedilo in foto: Janez Kuhar, Cerklje, 22.5.2022
Julka Hrovat praznovala 85. rojstni dan
Število fotografij: 5
V Cerkljah na Gorenjskem je v začetku meseca maja 2022 praznovala 85. rojstni dan Julka Hrovat, upokojena likovna pedagoginja, ki je vse svoje aktivno obdobje razdajala znanje učencem na cerkljanski osnovni šoli. Julka je le zaslužna oseba v Občini Cerklje tako pedagoško, kot promotorka več aktivnosti, med drugim tudi likovne dejavnosti. Čestitko za 85. rojstni dan ji je poslal tudi župan Franc Čebulj.
Rodila se je v mesecu maju, leta 1937 v Podjelovem Brdu mami Mariji in očetu Francu. Doma so imeli 12 hektarjev obdelovalne zemlje. Druga svetovna vojna ji je vzela starše in sestro. Od sedmih otrok sta živa le še Julka in brat Stane, ki živi v Kranju. Po končanem šolanju se je Julka leta 1958 zaposlila na cerkljanski šoli, kjer je bila vse do upokojitve. Uspešno in aktivno je več kot 45 let delovala v Turističnem društvu ( TD) Cerklje. Veliko let je uspešno delovala v odboru za prireditve, več let pa je bila tudi predsednica TD Cerklje. S svojim delom je bila vseskozi vzor mlajšim članom v upravnem odboru, kot odboru za prireditve pri TD Cerklje. Bila je tudi tajnica Avto moto društva Cerklje. Članica Društva likovnikov Cerklje, ki je bilo ustanovljeno leta 1999, in je štelo tudi do 32 članov, je bila deset let tudi njihova predsednica. V njem so se družili ljubitelji likovnega ustvarjanja Cerkelj in okolice. Njihova dejavnost je bila predvsem usmerjena v likovno izobraževanje in napredovanje članov. Letno so prirejali od tri do pet skupinskih likovnih razstav. Imela je tudi samostojne slikarske razstave. Odmevna je bila slikarska razstava maja 2013.leta v galeriji Petrovčeve hiše v Cerkljah.
V začetku januarja letos pa je Društvo likovnikov Cerklje prenehalo delovati, člani pa so se ustanovili Sekcijo likovnikov Cerklje pri Društvu upokojencev Cerklje. Za rojstni dan so Julki prišli zaželeti vse najboljše, trdnega zdravja, sreče in dobrega počutja v nadaljnjem življenju, člani likovne sekcije Zofija Hacin, Ivan Kropivnik in Alojzija Golob ter ji izročili darilo in bogat šopek rož. Ivan Kropivnik pa ji je čestital z avtorsko pesmijo, ki jo je posebej za njej praznik napisal ter ji dal naslov »Pot življenja zdi se kratka«. Čestitko za 85. rojstni dan je slavljenki poslal tudi župan Franc Čebulj! Pred desetimi leti je Alojzija Golob prejela v dar za osebni praznik sliko »Cvetje« od Julke Hrovat, ki pa ni bila podpisana. Zato je Julko na dan praznovanja prosila za podpis na sliko. Alojzija se je zahvalila za njen podpis na sliko.
Besedilo in foto: Janez Kuhar, Cerklje,16.05.2022
Občanom podarili sadike gorenjskih nageljnov
Število fotografij: 8
Občina Cerklje na Gorenjskem se je ob koncu preteklega tedna ( 6. in 7. maja 2022) odločila, da gospodinjstvom v občini podari sadike gorenjskega nageljna, kot uvod v večdnevno septembrsko prireditev, ki so jo poimenovali Pozdrav jeseni z Gorenjskim nageljnom. September je za Občino Cerklje na Gorenjskem praznični mesec, zato je z namenom popestritve občinskega praznika za gospodinjstva podarila 2000 sadik gorenjskega nageljna.
Za razdeljevanje sadik gorenjskega nageljna so poskrbele članice Društva kmečkih in podeželskih žena, Gorenjski nagelj Cerklje, za kar se jim Občina Cerklje prav lepo zahvaljuje. Zaradi slabega vremena in dežja so sadike nagljev namesto pred TIC-om delili pred Hribarjevo vilo, pred bivšim vhodom v Gorenjsko banko.
V mesecu septembru bodo Občina Cerklje na Gorenjskem, Zavod za turizem Cerklje in društva v upanju po popestritvi kulturnega in turističnega dogajanja v Cerkljah na Gorenjskem organizirali prireditev Pozdrav jeseni z gorenjskim nageljnom. Prireditev bo potekala v Cerkljah kot uvod v praznovanje občinskega praznika Občine Cerklje na Gorenjskem od 2. do 4. septembra 2022. Na prireditvi bodo nastopile glasbene skupine Mambo Kings, Vili Resnik, Miran Rudan in Design.
Sicer pa ima že nekaj gospodinjstev v različnih krajih v Občini Cerklje na balkonih že več let zares lepe cvetoče gorenjske nageljne. Kot pravijo cvetličarji, jim bolj ustrezata severna in vzhodna lega. Posebnost gorenjskega nageljna pa je, da ima čisto svoj vonj in svetlo rdeč cvet, v sredini pa sta obvezno dva bela krivčka.
September je za Občino Cerklje na Gorenjskem praznični mesec, zato je z namenom popestritve občinskega praznika za gospodinjstva podarila 2000 sadik gorenjskega nageljna. Foto in besedilo Janez Kuhar, Cerklje,10.5.2022
Florjanova maša na Spodnjem Brniku
Število fotografij: 2
V sredo, 4. maja goduje sveti Florjan in takrat gasilci praznujejo mednarodni dan gasilcev. Praznik svetega Florjana, zavetnika gasilcev, zaščitnika pred požarom in poplavami, je bil nekoč eden največjih praznikov, svetniku pa so se ljudje radi priporočali.
Z velikim zaupanjem mu tudi še sedaj izročamo naše domove, da bodo varni pred vodo in ognjem. V teh dneh so tako potekale številne Florjanove maše v gorenjskih župnijah. V sredo, 4. maja, so gasilsko mašo počastili god zavetnika gasilcev sv. Florjana tudi v podružnični cerkvi sv. Simona in Juda Tadeja na Spodnjem Brniku gasilci Prostovoljnega gasilskega društva Spod¬nji Brnik - Vopovlje in duhovnik Lucijan Potočnik. Prvič so na Spodnjem Brniku praznovali god sv. Florjana leta 2016.leta. Maše za žive in pokojne gasilce se je udeležilo štirideset gasilcev. Bogoslužje je spremljalo ljudsko petje. Duhovnik Lucijan Potočnik je blagoslovil gasilce, gasilsko opremo ter prapor gasilskega društva.
Kot so povedali gasilci, jim tovrstni dogodki pomenijo veliko, saj se ob njih spomnijo tudi tistih, ki jih ni več v njihovih vrstah, so jim pomagali v stiski ter jim dali vedeti, da niso sami! Po končani slovesnosti so gasilci povabili vse navzoče na pogostitev v gasilski dom.
Besedilo Janez Kuhar, CERKLJE, 6.5.2022
Razstava ročnih del na Zgornjem Brniku navdušila
Število fotografij: 8
V prostorih Gasilskega doma na Zgornjem Brniku, je bila od sobote, 30. aprila do ponedeljka, 2.maja na ogled tretja samostojna razstava ročnih del z naslovom Dolgčas, kaj je to. Razstavo je pripravila Sekcija ročnih del Rožce in osat, ki deluje pri Društvu upokojencev Cerklje. Bila je dobro obiskana in deležna številnih pohval obiskovalcev od blizu in daleč.
Zaradi covida 19, skupina Rožce niso razstavljale dve leti, same pa so doma izdelovale zelo lepe prte, prtičke in druge vezene izdelke. Zadnja njihova razstava je bila leta 2019. Na ogled so bili prti, izdelani za različna časovna obdobja v letu oziroma praznike, pa tudi zavese, rožice, slike, krstni prti s sliko in s posvetilom in prti za pokrivanje velikonočnih košar. Svoja dela so postavile za nekaj dni na ogled Barbara Jenko, Marjetka Polajnar, Marinka Vajs, Anica Sirc, Karolina Bider, Ani Dobnikar, Dragica Kropivnik, Marina Marko, Joži Mlakar, Marjeta Žižek ter Ivan Kropivnik. Devet vezilj je svoje izdelke predstavilo v različnih tehnikah. Marjeta Žižek se predstavlja z unikatnimi pletenimi in kvačkanimi izdelki, z igračami in okraski. Marjeta je najstarejša mojstrica med Rožcami za izdelavo igrač iz naravnih materialov, med drugimi tudi 1501 pletenih mačkov. Na razstavi so Rožce postavile na ogled tudi velikonočne prte izpred šestdeset in več leti, ki so jih vezle v mladosti! Med rožcami pa so imela dekleta tudi »osat«, to je bil Ivan Kropivnik iz Zgornjega Brnika, ki je uspešen v rezbarjenju, pletenju košar, slikanju, izdelovanju panskih končnic, izdelovanju glinenih izdelkov, sveč izdelanih iz čebeljega voska in slikanju na steklo. Vodja sekcije Marina Marko je povedala, da ročno delo pomiri, sprosti ter poboža dušo in na koncu dobiš lep izdelek. Delo pridnih rok je pohvalila tudi predsednica Društva upokojencev Cerklje Marta Hočevar. Rožce pa so bile vesele, da jim je Prostovoljno gasilsko društvo Zgornji Brnik odstopilo prostor med prazniki za tretjo samostojno razstavo v njihovi dvorani na Zgornjem Brniku.
Pred osmimi leti ( 2014) je Ivan izdelal in podaril kip sv. Florijana, zavetnika gasilcev, za novo zgrajeni gasilski dom na Zgornjem Brniku, ki danes krasi dvorano gasilskega doma.
V ponedeljek, 2.maja popoldne pa so za prijetno vzdušje na razstavi poskrbeli veseli godci Henček- Henrik Lamovšek, Miro Basarac in Ivan Kropivnik.
Besedilo in foto Janez Kuhar, Cerklje, 3.maja 2022
Tradicionalna prvomajska paradna vožnja letos skozi 18 vasi
Število fotografij: 8
Avto-moto društvo Cerklje na Gorenjskem, ki je bilo ustanovljeno leta 1953, je v nedeljo, 1. maja zelo uspešno organiziralo tradicionalno, že 67. prvomajsko paradno vožnjo. Kot je povedal predsednik športne komisije pri AMD Cerklje Jože Glavan, je karavana vozil obiskala 18 vasi pod Krvavcem.
Cerklje na Gorenjskem- Kolona avtomobilov, motornih koles ter sedem gasilskih vozil je krenila izpred gostilne Bavant v Dvorjah pod Krvavcem, mimo Gradu Strmol, skozi vasi Češnjevek, Adergas, Trato, Velesovo, Praprotno Polico, nazaj skozi Dvorje in Grad do Pšate, skozi Poženik, Šmartno, Glinje do Zaloga in Lahovč, mimo Vopovelj, skozi Spodnji in Zgornji Brnik ter skozi Cerklje do Dvorij, kjer so Pod Jenkovo lipo tradicionalno pripravili zaključno srečanje.
V povorki je letos po besedah predsednika AMD Cerklje Zdravka Novaka sodelovalo 138 osebnih vozil, 14 mopedistov Moped toura Zalog pod Krvavcem, sedem gasilskih vozil in 76 predvsem športnih motornih koles, nekaj med njimi tudi iz sosednjih občin. Med udeleženci letošnje povorke je bil tudi cerkljanski župan Franc Čebulj. Prvič pa se je paradne vožnje udeležil tudi Luka Jezeršek z družino s popolnoma obnovljenim vozilom Zastava, letnik 1987. Zaupal nam je, da ima doma za obnoviti še dve takšni vozili Zastava za svoja otroka.
Na prvih paradnih vožnjah pod Krvavcem pa je sodelovalo le okrog 20 motoristov. Gledalci ob cesti, kjer je potekala letošnja paradna vožnja, so videli najnovejša osebna vozila najrazličnejših znamk in tudi zelo ohranjena stara vozila. Članom AMD Cerklje so bili pri organizaciji paradne vožnje v pomoč tudi gasilci iz Velesovega, Lahovč in Zgornjega in Spodnjega Brnika, ki so poskrbeli za njihovo varnost.
Najstarejši osebni avtomobil Fiat Zastava 600D, letnik 1965 je vozil Darko Galjot iz Velesovega, sicer pa se je paradne vožnje udeležila skupina desetih fantov in mož iz šenčurske in cerkljanske občine , ki so imeli »fičote« z letnico izdelave 1983 do 1965, mopedi Moped toura iz Zaloga pa sta bila Matjaž Novak iz Zaloga z letnico izdelave 1957, Janez Lončar iz Zaloga pa je imel » colibri« iz leta 1958. Mopet tour Zalog letos praznuje 30 letnico delovanja društva, ki jo bodo praznovali 3. julija letos,7. julija pa bodo z mopedi potovali po Gorenjski, » bazo« pa bodo imeli v kampu v Radovljici. Sredi maja bodo člani AMD Cerklje sodelovali pri varovanju Mednarodne revije starodobnikov / DSV Kamnik 2022/ v Volčjem Potoku, v septembru pa varovanje prvošolčkov ob začetku šolskega leta Cerkljah in Zalogu.
Besedilo in foto Janez Kuhar, Cerklje,1.maja 2022
Uspela očiščevalna akcija v Cerkljah
Število fotografij: 5
V soboto, 23. Aprila, dan pred Dnevom zemlje, je Občina Cerklje na Gorenjskem uspešno organizirala čistilno akcijo z namenom, da se očisti čim večja količina v naravi odloženih odpadkov. Čistilna akcija je potekala po celotni občini Cerklje na Gorenjskem, udeležilo pa več kot 500 ljudi.
V akcijo se je vključilo več kot 500 ljudi, med njimi gasilska društva v občini, učenci, ribiči, člani društev in številni občani. Udeleženci akcije ugotavljajo, da je smeti po gozdovih iz leta v leto manj, kar je zagotovo pozitivna sprememba in so zato veseli tega podatka. Bilo pa je opaziti, da nekateri še vedno odlagajo manjše količine gradbenega materiala v gozdove, nekaj več smeti pa so letos pripeljali gasilci iz Šenturške Gore, ki so pobirali smeti tudi ob cesti na Krvavec. Kot so povedali, so kar 70 odstotkov odpadkov ločili že v zbirnem centru v Cerkljah. Omeniti velja, da je Gostilna Jezeršek iz Zgornjega Brnika vsem udeležencem očiščevalne akcije na njihovem območju postregla z golažem, v Vopovljah pa je skupina Vaških posebnežev udeležence očiščevalne akcije postregla s kuhanimi klobasami, hrenovkami in pecivom, je povedal Miro Jagodic iz Vopovelj, ki je s kombijem pripeljal odpadke v zbirni center. »Namen spomladanske čistilne akcije je urejati okolje, da bo privlačno tako za prebivalce kot za obiskovalce naše občine in hkrati prispevati k ozaveščanju in kakovosti življenja«, je ob zaključku čistilne akcije dejal župan Občine Cerklje na Gorenjskem Franc Čebulj, ki je na več zbirnih mestih pobral smeti in jih pripeljal v zbirni center. Besedilo in foto Janez Kuhar, Cerklje, 25.4.2022
V Domu Taber Slavica Gartner praznovala 100. rojstni dan
Število fotografij: 6
V Domu starejših Taber v Šmartnem pri Cerkljah na Gorenjskem je v mesecu aprilu praznovala stoti rojstni dan Slavica Gartner, četrta stanovalka doma, ki je dopolnila sto let. Rodila se je 25.aprila v Češnjici pri Železnikih. Izhaja iz družine, ki je imela štiri sestre. Dve, Danica in Darinka sta že pokojni, sestra Majda pa je prišla z njo v Dom Taber v Šmartno. Svojih otrok ni imela. Zanjo sedaj zelo lepo skrbita nečakinja Stanka in nečak Iztok. Njen oče je bil tajnik na gimnaziji, mama pa gospodinja. Živeli so svoji hiši in imeli doma več domačih živali. Ko je bila Slavi stara tri leta, se je družina preselila v Novo mesto. Študirala je ekonomijo in se zaposlila v v novomeškem IMV-ju. Nekaj časa je delala tudi v Alžiriji na geodetskem zavodu. Pozneje, do prihoda v Dom Taber pa je živela v Ljubljani.
Desetega marca leta 2020 je bila skupaj s sestro Majdo sprejeta v Dom Taber, kjer sta sedaj nadvse zadovoljni z osebjem, ki je prijazno, ustrežljivo in toplo. Kot pravita, je Dom čudovit in na lepem kraju. Kljub častitljivi starosti Slavica še vedno izžareva veliko življenjske energije. V prostem času je bila športnica po duši. Kot atletinja je redno nastopala v društvu Sokol. Vse dokler ni imel težav z očmi, je zelo rada brala, zelo rada pa je tudi kuhala. Slavica govori tudi več jezikov, poleg slovenskega tudi italijansko, francosko, nemško in češko. Rada posluša glasbo, obiskovala pa je udi opero in gledališče.
Sestra Majda je bila zaradi bolezni premeščena v drug oddelek v Domu Taber, kar je na začetku Slavica sprejela s težkim srcem, saj si želi, da bi bili lahko še naprej skupaj v sobi in bi ona skrbela zanjo. Sedaj jo vsak dan obišče v njeni sobi. Stoti rojstni dan je Slavica praznovala vesela in dobre volje ter prejela številne čestitke,tudi od vseh zaposlenih in vodstva Doma Taber. Slavljenki so na posebni krajši slovesnosti čestitali direktorica Doma Taber Martina Martinčič, ki je izrekla čestitke slavljenki tudi v imenu cerkljanskega župana Franca Čebulja ter predsednik KO ZB Vič- Rožnik mag. Muharem Husić, ki so sestri Majdi poleg šopka izročili tudi listino, s katero je bila imenovana za častno članico in ji izrekli priznanje in zahvalo za dolgoletno delo. V kulturnem programu so sodelovali Ljudski pevci Hiše čez cesto.
Kot se za tak praznik spodobi, je slavljenka zarezala v rojstnodnevno torto, ki jo je v Domu Taber izdelala vodja kuhinje Biljana Bučić. Besedilo in foto: Janez Kuhar, Cerklje, 25.4.2022
Nagrajenci ob občinskem prazniku 2016
Število fotografij: 7
V Kulturnem hramu je v petek, 23. septembra 2016 potekala slovesnost ob občinskem prazniku, na kateri so po štirih letih podelili priznanje častnemu občanu, ki je letos postal Jožef Močnik, zborovodja moškega pevskega zbora Davorina Jenka. Veliko plaketo so si s prostovoljnim delom prislužili člani Prostovoljnega gasilskega društva (PDG) Lahovče, malo plaketo Metod Kropar za predano delo v PGD Zgornji Brnik, nagrado občine Janez Ivan Kropivnik za vodenje kulturne dejavnosti, priznanje občine pa Milan Šter, Dragica Jerič, Roman Šter, Alojzij Škerjanec in Klavdija Frelih.
Pomen urejenosti cerkljanske občine so na prireditvi ob občinskem prazniku poudarili tudi z nagradami za urejenost vasi, ulic in objektov. Nagrade za urejenost vasi so prejele vasi Praprotna Polica za doseženo 1. mesto, Adergas za 2. mesto in Trata za doseženo 3. mesto, odsek od trgovine do gostilne Pri Cilki pa za doseženo 1. mesto v kategoriji urejenost ulic v letu 2016. V kategoriji objektov pa za najbolj urejeni stanovanjski objekt Tina Hočevar, Zalog pri Cerkljah za doseženo 1. mesto, Marta in Jožef Jerič iz Glinj za 2. mesto ter Joži in Uroš Rigler, iz Trate pri Velesovem za doseženo 3. mesto, za najbolj urejene kmetije Kmetija Pr' Mrkc' iz Trate pri Velesovem za doseženo 1. mesto, Kmetija Pri Gornjem Jenku za 2. mesto ter Kmetija Pr' Udamovc' za 3. mesto, za najbolj urejen turistični objekt Kavarna Strmol 1. mesto, Gostilna pod Krvavcem za 2. mesto ter Apartmaji Češnjice za doseženo 3. mesto, za najbolj urejen poslovni objekt Socialno varstveni zavod Taber za 1. Mesto, V2 Elektroinštalacije in adaptacije Viktor Kern s.p. za 2. mesto ter Mizarstvo Ravnohrib Anton za 3. mesto ter za najbolj rejen vikend Dževad Suljić iz Šenturške Gore.
V Cerkljah praznovali (arhiv: Gorenjski glas)
Nagrajenci ob občinskem prazniku 2016 (arhiv: Gorenjski glas; foto: Aleš Senožetnik)
Slavnostni nagovor župan Franc Čebulj
Zahvala častnega občana Jožefa Močnik
Nagrajenci urejenosti v letu 2016 (arhiv: Gorenjski glas; foto: Aleš Senožetnik)
Kulturni program so sooblikovali Komorni moški pevski zbor KUD Davorina Jenka in KD Godba Cerklje
Nagrajenci ob občinskem prazniku 2017
Število fotografij: 4
Osrednja občinska slovesnost s podelitvijo občinskih nagrad, priznanj in plaket Občine Cerklje na Gorenjskem,je potekala v petek, 22. septembra 2017, ob 19. uri v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika v Cerkljah na Gorenjskem.
V letu 2017 se praznuje 10. obletnica izgradnje Kulturnega hrama Ignacija Borštnika.
Slavnosti govornik je bil
dramatik in pisatelj Tone Partljič.
V Cerkljah gostili mlade športnike
Število fotografij: 6
Mladi madžarski in hrvaški športniki so nedavno obiskali občino Cerklje na Gorenjskem v okviru mednarodne izmenjave, ki poteka v sklopu projekta Erasmus+, Skills4Sport, kjer se mladi športniki urijo v različnih športnih spretnostih.
V Cerklje je prispelo na tridnevno izmenjavo 40 mlad ih športnikov, ki so na Krvavcu osvajali veščine smučanja in deskanja na snegu. Za mlade športnike, trenerje in predstavnike občin iz Hrvaške in Madžarske so pripravili Pod Jenkovo lipo v Dvorjah sprejem, kjer so jih pozdravili direktorica Zavoda za turizem Cerklje Nataša Ovsenek, plesalci Folklornega društva Folklora Cerklje in cerkljanski župan Franc Čebulj, ki jim je predstavil glavne znamenitosti Občine Cerklje. Zbrane je pozdravil tudi župan Občine Medulin Ivan Kirac in povabil cerkljanske športnike septembra na obisk tega Hrvaškega obmorskega mesta, s katerim se je Občina Cerklje 4. oktobra leta 2012 pobratila. Madžarski športniki so prispeli v Cerklje iz mesteca Marcali. Za njihove trenerje so pripravili različne delavnice, na katerih so sodelovali tudi predstavniki iz cerkljanske občine. Petra Robnik iz Olimpijskega komiteja Slovenije pa je predstavila zaposlovanje vrhunskih športnikov v javni upravi. V teh letih se je zvrstilo že nekaj obiskov medulinskih predstavnikov v Cerkljah in cerkljanskih
V Adergasu 8. razstava ročnih del deležna številnih pohval
Število fotografij: 8
KUD Pod lipo Adergas je v sodelovanju z občino Cerklje na Gorenjskem po dveh letih premora zaradi covida pripravil v dvorani v Adergasu 8. Velikonočno razstavo ročnih del.
Otvoritev razstave je bila v petek, 8. aprila s krajšim kulturnim programom, ki jo je odlično pripravila Angelca Maček. V kulturnem programu so nastopili Petra Maček Zarnik,, Franci Sirc in Monika Ribnikar. Na razstavi je sodelovalo kar 21 razstavljalcev iz Velesovega, Trate, Praprotne Police, Adergasa, Luž, Šenčurja in Dupelj. Bila je zelo dobro obiskana in deležna številnih pohval. Delo pridnih rok mož in žena so si obiskovalci ogledali še v soboto in nedeljo. Jože Markun iz Srednje vasi je predstavil pletenje košar, obiskovalce pa so navdušili posamezni razstavni eksponati. 92-letna Lucija Šter iz Spodnjih Dupelj je razstavila več okvirjenih gobelinov, Ciril in Eli Grilc iz Trate sta predstavila več lepo oblikovanih lesenih posod, lesenih pirhov ter dva gobelina in prte, Franc Rosulnik pa največ različnih lesenih posod, Boštjan Kern iz Luž je izdelal veliko raglo, Marjan Česen pa oblikovano steklo z uporabo fuzije. Silvo Sirc je navdušil z več butaricami, podobami vžgane v les in drugimi izdelki, tudi velikonočnimi razglednicami, ki so navdušili obiskovalce. Letos je na razstavi sodelovalo tudi več mladih, je povedala Angelca Maček. »Letošnja razstava je še bolj bogata kot prejšnje, saj je zdaj pravi čas, da pokažemo, kaj smo ustvarjali čez zimo in se posvetimo delom na prostem. Pri zbiranju tega gradiva se je pokazalo, da se po hišah skriva še zelo veliko ročnih umetnin« je še povedala pobudnica razstave Angela Maček. Med razstavljenimi predmeti so bile na ogled številne vezenine, ročno izdelane voščilnice in pletenine, rešiljeji, gobelini, cvetlični aranžmaji, velikonočni aranžmaji, butarice, izdelki iz testa in stekla, slike na platnu, podobe vžgane v les ter mnogo drugih dekorativnih, pa tudi povsem uporabnih izdelkov. Besedilo in foto Janez Kuhar, Cerklje, 10.4.2022
V Domu Taber izdelovale butarice tudi stanovalke, ki bodo letos dopolnile sto let
Število fotografij: 6
Cvetna nedelja, imenovana tudi kot oljčna nedelja, je krščanski praznik v spomin Jezusovega slovesnega prihoda v Jeruzalem. Tradicija izdelovanja butaric oziroma v šope povezano zelenje se je ohranilo vse do danes. Slovenija je pri tem nekaj izjemnega, saj zaradi kulturne in geografske pestrosti na tako majhnem prostoru najdemo različne, tako po izgledu in sestavi, kot tudi po imenu, cvetnonedeljske butarice.
Pridne roke stanovalcev Doma starejših občanov Taber v Šmartnem so v četrtek, 7. Aprila, tik pred cvetno nedeljo, izdelovali butarice in velikonočne šopke na soncu in svežem zraku zunaj na terasi doma. V Šmartnem pri Cerkljah na Gorenjskem sta jim prostovoljca Darinka Kralj in Ivan Kropivnik, člana Likovne sekcije pri Društvu upokojencev Cerklje, prikazala izdelovanje velikonočnih šopkov in butaric na način, kot so jih izdelovali nekoč pod Krvavcem. Zanimanje med oskrbovanci doma je bilo letos veliko. Izdelovanja se je udeležilo 45 stanovalcev doma, izdelovali pa so jih tudi za vse dnevne prostore. Butarice pa so stanovalci lahko na koncu tudi obdržali. Med izdelovalci butaric so bile tudi stanovalke Slavica Gartner,Ljubica Pavlovčič in Angela Brankovič, ki bodo letos dopolnile 100 letnico rojstva.
Prostovoljca Ivan in Darinka sta za izdelavo pripravila leskove enoletne palice, za povezovanje vrbo, za okrasitev pa bršljan, lovorikovec, rožmarin in oljko, včasih pa so nanjo navezali tudi jabolka in pomaranče. Dodala sta še pisane trakove in cvetove iz krep papirja, ki so jih izdelali prostovoljka Darinka in stanovalci na eni od delavnic. Ivan poleg tega, da izdeluje butarice, tudi rad resbari, vžiga v les, razne motive, ukvarja se tudi s poslikavo panjskih končnic, izdeluje jaslice iz lesa, gline in keramase. Dobro mu gre od rok tudi pletenje košar. Besedilo in foto Janez Kuhar
Občni zbor Društva kmečkih in podeželjskih žena Cerklje - Šenčur, Gorenjski nagelj
Število fotografij: 9
Članice Društva kmečkih in podeželjskih žena Cerklje – Šenčur, Gorenjski nagelj, so se v četrtek, 7. aprila zbrale na četrtem rednem občnem zboru v Domu krajanov v Šenčurju, pri tem pa so se jim pridružili tudi gostje, cerkljanski župan Franc Čebulj, šenčurski župan Ciril Kozjek in Mitja Kadoič, direktor Kmetijsko gozdarskega zavoda Kranj.
Društvo, ki deluje na območju cerkljanske in šenčurske občine in je ob ustanovitvi leta 2019 štelo 110 članic, zdaj jih ima že 150. Ustanovi občni zbor društva Gorenjski nagelj je bil 25. marca v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika v Cerkljah. Da je občni zbor v Šenčurju potekal gladko, je poskrbelo delovno predsedstvo Maria Mia Grillc, Tanja Ciperle in Mihaela Stare. Gorenjski nagelj združuje kmečke in podeželske žene ter dekleta občin Cerklje in Šenčur, ki so bile še pred dobrimi tremi leti in pol del kranjskega društva Kmečkih žena, kot je povedala predsednica društva Gorenjski nagelj Andreja Bogataj.
Njihov glavni namen je po besedah predsednice Društva kmečkih in podeželjskih žena Gorenjski nagelj Andreje Bogataj, ki je uvodoma pozdravila vse prisotne, druženje, oživljanje tradicionalnih vrednot ter izboljševanje strokovne izobraženosti kmečkih gospodinj, kot tudi lažje delovanje in uveljavljanje dela. Društvo je že od vsega začetka razvijalo razne dejavnosti, v glavnem je težilo k izobraževanju članic v zvezi s kuharskimi tečaji, tečaji podjetništva in računalništva. Pomembni so skrb za povezovanje in srečanja s sosednjimi in prijateljskimi društvi, eden od temeljnih namenov pa je tudi ohranjanje ljudskega izročila, starih jedi in običajev.
Zaradi corone oziroma covid-19 je bilo delovanje zadnji dve leti precej okrnjeno. Sestanke so imele preko zoom povezave, zato je bil plan prilagojen njihovim aktivnostim od doma, čeprav so pred corono startale zagnano. Prvo akcijo v letu 2021 so imele meseca julija, lani avgusta pa strokovno ekskurzijo v Logarsko dolino, sodelovale pa so tudi na Cerkljanski tržnici.
Letošnji program je bogatejši. Šle so po nagelj na Limbarsko goro, pripravljajo predavanje Miše Pušenjak o vrtnarjenju in delu na polju. Pripravile bodo delavnico nabiranja zdravilnih zelišč na Krvavcu, ki jo bo vodila Maria Mia Grillc iz Eko turizma Viženčar. V juliju bo piknik na Štefanji Gori. V načrtu imajo tudi družinski vikend v termah. Na zboru so soglasno potrdili program dela za letošnje leto. Zbrane so nagovorili župana Cerkelj Franc Čebulj in Šenčurja Ciril Kozjek ter Mitja Kadoič, direktor Kmetijsko gozdarskega zavoda Kranj ter jim zaželeli uspešno delo še naprej. Župan Franc Čebulj je povabil na prireditev v mesecu septembru z naslovom Pozdrav Gorenjskemu nageljnu, šenčurski župan Ciril Kozjek pa jih je povabil 4. Junija na Praznik krompirja v Šenčurju, Mitja Kadoič iz KGZ Kranj pa je povedal, da jim bodo tudi v prihodnje radi pomagali. Za zabavni program je poskrbela Mama Manka, kmečke žene in dekleta pa so napekle številne dobrote, ki so jih ponudile vsem prisotnim. Besedilo in foto Janez Kuhar
Prehodni pokal obratovalnici Vargro
Število fotografij: 1
Društvo obrtnikov in podjetnikov Cerklje je konec meseca marca na Krvavcu organiziralo 19. prvenstvo v veleslalomu za podjetnike in njihove družinske člane ter pri podjetnikih zaposlene delavce. V šestih kategorijah je nastopilo 48 tekmovalk in tekmovalcev, ekipe pa so bile tričlanske.
Krvavec - Lansko leto je korona preprečila izvedbo 19. Veleslaloma, letos pa se je korona nekoliko umirila, zato so uspeli izvesti na Krvavcu 19. prvenstvo, je povedal predsednik društva Lado Ahčin. Pred tekmovanjem je zbrane pozdravil Lado Ahčin, predsednik Društva obrtnikov Cerklje, ter dejal »Vesel sem, da smo se danes zbrali v tako velikem številu, poleg obrtnikov tudi občani iz vaških skupnosti, ki smo jih v zadnjih letih povabili, da se pridružijo našemu druženju na Veleslalomski tekmi. Druženje je pomemben del vsebine življenja in današnji dogodek je namenjen prav temu, da se malo sprostimo in pogovorimo na tekmi pa malo zrekreiramo. Hvala vsem za udeležbo ter čestitke vsem zmagovalcem v vseh kategorijah«.
Med tričlanskimi ekipami je zmagala Obratovalnica Vargro d.o.o. iz Poženika, ki je osvojila prehodni pokal. V skupini do 15. leta starosti je bila med deklicami najboljša Amalija Stare,druga Petja Štular in tretja Leja Štular, med dečki do 15. leta pa Jaka Pavec, drugi je bil Mark Martinjak, tretji pa Lovro Prevodnik. Med ženskami do štiridesetega leta starosti je zmagala Teja Pavec pred Izabelo Stare in Rebeko Grošelj, med moškimi do štiridesetega leta starosti Rok Dolinar drugi je bil Uroš Frelih in tretji Jakob Kosec. Med starejšimi od štirideset let pa so bili najboljši Simona Štular, druga Anita Grošelj in tretja Vesna Pavec in med moškimi Aleš Pavec, drugi je bilIgor Stare in Matjaž Grošelj. Razglasitev rezultatov je bila v Hotelu Krvavec v Tihi dolini. Rezultate je razglasil Janez Globočnik, za točno merjenje rezultatov je skrbel Roman Čebulj, medalje in pokale pa je najboljšim podelil predsednik društva Obrtnikov Cerklje Lado Ahčin.
Besedilo: Janez Kuhar, 31.3.2022
Prva cerkljanska tržnica v letošnjem letu
Število fotografij: 4
Pred osnovno šolo Davorina Jenka v Cerkljah na Gorenjskem je v soboto, 26. marca Zavod za turizem Cerklje ob podpori Občine Cerklje pripravil prvo letošnjo Cerkljansko tržnico z osemnajstimi stojnicami. Nakupovali in izbirali so kupci lahko med dobrotami, ki so jih pripravile kmečke žene Društva kmečkih žena Gorenjski nagelj, kjer ste lahko kupili domači sveže pečen kruh iz krušne peči, domače piškote, moko, različne kaše in butarice, predstavila se je tudi kmetija Galjot iz Lahovč s piščančjimi izdelki, jajci in domačimi rezanci. Čebelar Franc Strupi iz Spodnjega Brnika je obiskovalce razveseljeval z medom, cvetnim prahom in cvetličnim medom. Precej pozornosti so bili deležni izdelki iz sivke Lavanda Iz Gračišča, unikatni izdelki iz žgane gline in lončarski izdelki Škulj - Atelje lončarstva ter doma izdelani tekstilni izdelki izpod rok »Šivarija Marija«, ter ročno izdelani kvačkani in klekljani izdelki ter oblačila in darilni program iz butika ButikZase Selevšek ter polsteni izdelki - Mehke šape. Iz društva upokojencev Cerklje pa sta se predstavila z ročnimi deli Ivan Kropivnik iz Zgornjega Brnika in Metka Žižek iz Cerkelj. Kot je povedala direktorica Zavoda za turizem Cerklje Nataša Ovsenek, bodo tržnice pripravili pred šolo v Cerkljah enkrat mesečno. Naslednji bosta v soboto, 30. Aprila in tretja 28.maja.
Besedilo in foto Janez Kuhar
Obnovljen Milharjev kozolec v Šmartnem
Število fotografij: 4
Obnova trajnostne kmečke arhitekture prispeva tudi k lepšemu izgledu in kulturni dediščini Občine Cerklje. Kozolec je avtohtoni slovenski objekt, ki ga je potrebno ohraniti.
V Šmartnem pri Cerkljah je v nekaj dneh v drugi polovici marca Tomaž Bolka obnovil s pomočjo Občine Cerklje Milharjev kozolec, ki ima pet oken. Družina Krištof je letos prejela že drugo Michelinovo priznanje za trajnostni razvoj in ekologijo ter za ekološki slovenski krožnik. Priznanje pa so prejeli za skupni projekt z Gostilno Dvor Jezeršek za Večerjo na zajli, kjer sodelujejo tudi folkloristi KD Folklora Cerklje, RTC Krvavec in Brunarica Sonček na Krvavcu. »Pri tem pa so mu pomembni skupni projekti, ki izboljšujejo življenje v Oblini Cerklje«, pravi Tomaž.
Kot je povedal Tomaž Bolka iz Gostilne Krištof, je bil zelo vesel pomoči od Občine Cerklje na Gorenjskem za investicijo v višini 60 odstotkov, kar je naneslo 1872,00 EUR subvencije. Od starega kozolca so ostali le betonski stebri, stari petdeset let, vse ostalo pa je novo: late, streha in stojalo - stopca za pomoč pri podajanju trave v kozolec. Žagarstvo Drago Lončar iz Zaloga pri Cerkljah je narezal late iz domačega lesa, ki je rastel za domačo, Milharjevo hišo v Šmartnem. Kot pravi Tomaž Bolka je kozolec namenjen za sušenje trave in ne za reklame ali za sušenje drva.
Tomaž si želi, kot je v gostilni Krištof v Predosljah, da imajo soseda kmeta Odensa, ki ima za kupce na voljo samo kvalitetno seneno mleko, da bi tudi kmetiji Repnik in Benk, ki sta najemnika tudi njihove zemlje, imela zopet sušeno seno v Gorenjskem kozolcu za krmljenje živine. Odkup senenega mleka predstavlja neprecenljivo vrednost za še boljše zdravje v občini. Kozolec je avtohtoni slovenski objekt, ki ga je potrebno ohraniti. Želi si, da bi se ta arhitektura nadaljevala ne samo v Občini Cerklje, ampak tudi v drugih krajih na Gorenjskem.
Z otvoritvijo Eko glamping Resort Krištof, po domače Pr Milharju v prihodnjih mesecih, želi Tomaž vključiti v del turistične ponudbe tudi senene savne, kot velnes ter predstaviti ponudbo za podoživljanje naravnega sobivanja v neokrnjeni naravi.
Tomaž je tudi prejel leta 2016 priznanje Snovalec Slovenskega turizma, ta čas pa se predstavlja na Expu v Dubaju. Prvo glamping hiško v Sloveniji je postavil na Bledu in dobil nagrado na svetovnem sejmu turizma v Londonu. Doma v Šmartnem pa ima danes postavljenih pet glamping hišk. Nov razpis za pomoč pri obnovi kozolcev bo objavljen v mesecu aprilu.
Gostilna Krištof je pred 20 leti prejela certifikat za prvi ekološki meni. Kot je povedal Tomaž, idejni pobudnik ekološkega projekta » Stonoga« pravi, da je v vključenih v ta projekt že devet šol.
Besedilo in foto Janez Kuhar
Marija Osojnik praznovala 90 let
Število fotografij: 2
Marija Osojnik iz Cerkelj na Gorenjskem je praznovala devetdeseti rojstni dan. Rodila se je v Čepincih na Goričkem. Odraščala je kot tretji otrok v družini, kjer je bilo sedem otrok. V Cerkljah živi od leta 1957.
V zakonu sta se jima rodila hčerka Metka in sin Zvone. Mama Marija, ki živi od leta 2018 v Domu starejših Taber v Šmartnem pri Cerkljah, ima štiri vnuke in dve pravnukinji in so zelo med seboj povezani. Marija je družabna in vedno dobre volje. Noge jo še vedno dobro držijo, tako, da lahko sama hodi. Ima zelo dober spomin, pove hčerka Metka. Rada vedno z veseljem bere časopisa Vklop in Vrt in rože, zelo rada je tudi vrtnarila in rada ima cvetje, ki ga še vedno sadi na svojem balkonu v Domu Taber. Marija je visok življenjski jubilej praznovala tako v Domu Taber v Šmartnem, kot doma s svojimi najbližjimi, sosedami in sodelavkami. Njeni najbližji so ji zaželeli veliko zdravja, veselja in osebne sreče. Kot se za tak praznik spodobi, so slavljenki prinesli dve torti v Domu Taber v Šmartnem, večjo rojstnodnevno torto pa za bližnje in prijatelje doma. Slavljenki je za visok življenjski jubilej čestital tudi župan Občine Cerklje na Gorenjskem Franc Čebulj, ter ji zaželel največ zdravja in dobrega počutja ter ji za jubilej izročil darilo in šopek, katerega je bila slavljenka zelo vesela. Besedilo: Janez Kuhar
V Hribarjevi vili odprli Očesno ordinacijo in optiko Cerklje
Število fotografij: 3
V Cerkljah na Gorenjskem so v torek, 15. marca 2022, slovesno odprli Očesno ordinacijo in optiko Cerklje.
Trak je ob navzočnosti direktorja podjetja Triada Diagnostični center d.o.o Tadeja Prešerna in strokovnega vodja Petra Peternelja prerezal cerkljanski župan Franc Čebulj.
Sledil je ogled prostorov.
Nova očesna ordinacija se nahaja v eni izmed najbolj prepoznavnih stavb občine, v Hribarjevi vili. Ta izjemen kulturni spomenik se nahaja v strogem centru Cerkelj. Kot je povedal direktor podjetja Triada Diagnostični center Tadej Prešeren, »Da je že ljubljanski župan Ivan Hribar vedel, da so Cerklje eden od najlepših krajev v Sloveniji, zato je v tem mestu postavil svojo Hribarjevo vilo. Od danes, torka naprej pa Hribarjeva vila postaja dom Očesne ordinacije in optike Cerklje«.
Sodelavci Triade Diagnostičnega centra se z okulistiko in optiko ukvarjajo že 25 let. Vso strokovno podporo, ki se nanaša na medicinski del delovanja ima podjetje v Medicinskem centru Pušnik Novljan iz Novega mesta, ki ima odprte tri optike v Črnomlju, Novem mestu in Trebnjem, četrta je v Cerkljah na Gorenjskem, letos pa naj bi odprli še dve optiki.
Podjetje Triada Diagnostični center je omenjene poslovne prostore v Cerkljah uredilo za uporabo na področju oftalmologije, del prostorov pa je namenjen dejavnosti optike. Kot smo videli, je očesna ambulanta v celoti na novo opremljena z najmodernejšimi napravami, ki omogočajo kvalitetno opravljanje dejavnosti na področju okulistike. Te omogočajo tako osnovne preglede za očala, torej izmero dioptrije, kot tudi bolj zahtevne preglede oči. Pomembno je, da za preglede ni čakalnih vrst, čemur so se v Očesni ordinaciji in optiki Cerklje zavezali. Njihovo poslanstvo je poskrbeti za zdravje oči ter dober in kvaliteten vid. Drugi del dejavnosti predstavlja optika s korekcijskimi in sončnimi očali za vse okuse, vse generacije, v vseh cenovnih razredih.
»Prisotnost omenjene dejavnosti predstavlja izboljšanje življenjskih pogojev tako za občane občine Cerklje, kot za vse okoliške občine in krajane. Že okoli 20 let v Cerkljah ni bilo okulista«, pa je povedal župan Cerkelj, Franc Čebulj. Vir Foto in besedilo: Janez Kuhar
Več o Očesni ordinaciji in optiki Cerklje na povezavi www.optika-cerklje.si.
Uspešna krvodajalska akcija v Cerkljah
Število fotografij: 2
Cerklje - Območno združenje RKS OZ Kranj je letos organiziralo že pet krvodajalskih akcij – dve v Kranju ter po eno v Preddvoru, Šenčurju in Cerkljah, skupno se jih je udeležilo 875 krvodajalcev. Letos bo združenje organiziralo skupno dvanajst krvodajalskih akcij.
Peto terensko krvodajalsko akcijo so v letošnjem letu v organizaciji RKS OZ Kranj in Komisije za krvodajalstvo ter prostovoljk in prostovoljcev KORK Cerklje v četrtek, 3. marca organizirali v prostorih Športne dvorane v Cerkljah na Gorenjskem, ki se jo je udeležilo kar 142 krvodajalcev, kar je triindvajset več kot lani, kar je odličen rezultat. Sicer bodo v občini Cerklje letos organizirali dve terenski krvodajalski akciji. Naslednja bo 29. septembra na isti lokaciji. Vsem udeležencem krvodajalske akcije, kot tudi krajevni organizaciji v Cerkljah, se je za uspešno izvedeno akcijo zahvalil sekretar OZRK Kranj Marjan Potrata. Največkrat je kri v cerkljanski organizaciji Rdečega križa daroval Viktor Erzar in sicer že 166 krat. Od znanih oseb pa je v četrtek kri daroval tudi velesovski župnik Slavko Kalan. Naslednja terenska krvodajalska akcija bo v petek, 20.maja v prostorih Gasilsko reševalne službe v Kranju. Foto Vid Močnik, besedilo Janez Kuhar
Maškare mama, volk in sedem kozličkov navdušili stanovalce Doma Taber
Število fotografij: 2
Poženik- Na pustno soboto se je podmladek iz Poženika pri Cerkljah našemil v skupino mama, volk in sedem kozličkov. S sprehodom po vasi Poženik so odganjali zimo, obiskali pa so tudi Dom starejših občanov Taber v Šmartnem pri Cerkljah Zaradi znanih razmer so se maškare mama, volk in sedem kozličkov lahko pokazale stanovalcem na dvorišču pred domom Taber. Stanovalci Doma so maškare pozdravili z balkona. Dom Taber pa so na pustno soboto obiskali tudi šenčurski Godlarji, ki so do sedaj organizirali v Šenčurju že 31 pustnih povork, začetki organiziranja povork pa segajo v leto 1990.
Besedilo in foto: Janez Kuhar
Rez potomke najstarejše vinske trte na svetu četrtič v Cerkljah
Število fotografij: 5
V petek, 25. februarja so na vrtu rojstne hiše Ignacija Borštnika, prvega slovenskega gledališkega igralca, režiserja, pedagoga in utemeljitelja sodobnega slovenskega poklicnega gledališča na Borštnikovi domačiji v Cerkljah na Gorenjskem četrtič obrezali Nacetovo trto, potomko najstarejše, 450 let stare vinske trte na svetu, sorte modre kavčine z mariborskega Lenta, ki je tudi uradno vpisana v Guinessovo knjigo rekordov, kot najstarejša žlahtna trta na svetu.
Cepič (trs) so slovesno posadili pred štirimi leti na vrtu rojstne hiše Ignacija Borštnika v Cerkljah, 1. julija, na njegov 160. rojstni dan. Trta v Cerkljah dobro uspeva.
Letos sta trto z Lenta obrezala Ivan Kropivnik, skrbnik Nacetove trte in Stane Kocutar, skrbnik mariborske trte matere, ki je pohvalil skrb za trto ob navzočnosti gospodarja trte in skrbnika Borštnikove domačije Daneta Novaka, ki je uvodoma pozdravil vse prisotne. Delo je šlo Ivanu in Stanetu zelo dobro od rok.
Pri rezu trte je bil letos navzoč tudi priznani strokovnjak Stane Kocutar, ki je svetoval pri rezu in potrebni negi ter zaščiti same trte med vegetacijo, tako, da bo jeseni trta v Cerkljah spet bogato obrodila. Krajši kulturni program pa so pripravili Ljudski godci Cerkljanski gavnarji. Po končanem rezu, so nazdravili za njeno uspešno rast, za kar je poskrbel gospodar trte Dane Novak oziroma družina Novak.
Lani je trta prvič bogato obrodila. Odtrgali so šestdeset grozdov skupne teže 9,3 kilograma. Prvi grozd je odtrgal Tomaž Novak, prapra¬pranečak Ignacija Borštnika, zatem pa tudi Dane Novak, novi skrbnik trte Ivan Kropivnik in cerkljanski župan Franc Čebulj, ki ima največ zaslug, da so trto z Lenta pred štirimi leti pripeljali v Cerklje. Grozdje so na povabilo Tomaža Novaka po svojih močeh pomagali trgati tudi uporabniki Centra Korak iz Kranja. Uporabnik Centra Korak je tudi Tomaž Novak, ki je leta 2002, ko je bil star 25 let, preživel zastoj srca, ki mu je pustil hude posledice, vendar jih ob strokovni pomoči osebja centra uspešno premaguje.
Cehovsko društvo kovačev Slovenije je pred tremi leti izdelalo ročno kovano ograjo in jo na posebni slovesnosti postavilo okrog trte z Lenta, ki lepo raste ob Borštnikovi domačiji v Cerkljah.
Besedilo Janez Kuhar
Foto Franci Belšak
V Adergasu otvoritev in proslava ob slovenskem kulturnem prazniku
Število fotografij: 3
Kulturno umetniško društvo Pod lipo Adergas je v sodelovanju z Občino Cerklje na Gorenjskem pripravilo na ogled v društveni dvorani v Adergasu bogato razstavo Prešernovih podob, posvečene Slovenskemu kulturnemu prazniku 8. Februarju z naslovom Pesnikova podoba. Razstavo je skrbno pripravil z več kot stodvainpetdesetimi eksponati domačin Silvo Sirc. Razstavo sta si med drugim ogledala župan Občine Cerklje na Gorenjskem Franc Čebulj, in velesovski župnik Slavko Kalan. Obiskovalci so si z zanimanjem ogledali upodobitve Franceta Prešerna.
Ogleda razstave bosta možna še v soboto, 12. Februarja in nedeljo, 13. Februarja med 9.00 in 12.00 uro in med 14.00 in 17.00 uro. Upoštevajmo PCT pogoj.
Osrednja občinska proslava pa je bila pri Adergaški fontani, kjer so sodelovali recitatorji in pevci, o prazniku pa je spregovoril David Puškarič, član KUD Pod lipo Adergas. Precej pohodnikov iz Štefanje Gore se je ustavilo v Adergasu ob občinski proslavi, ki je bila pred cerkvijo v Adergasu.
Slike JANEZ RIBNIKAR
Besedilo Janez Kuhar
Med potjo na Šenturško Goro so si ogledali 36 jaslic
Število fotografij: 2
Pohodniška sekcija Škrjančki Planinskega društva Komenda je na novega leta dan organizirala tradicionalni, že 24. Mačkov pohod iz Poženika po stari poti na Šenturško Goro ( 667 nmv) in nazaj v dolino.
Letošnjega pohoda na nekaj več kot pet kilometrov dolgi poti se je udeležilo 25 pohodnikov iz cerkljanske, kamniške in komendske občine. Najstarejši udeleženec Mačkovega pohoda je bil 79-letni Peter Lončar iz Zaloga pri Cerkljah, štirje udeleženci, Štefan Kern, Franc Vidmar ter Majda in Franc Drolec, pa so bili na vseh dosedanjih, 24. pohodih. Vreme je bilo letos pohodnikom resnično naklonjeno, jasno, temperatura pa je bila plus osem stopinj. Vsi pohodniki so med pohodom nosili zaščitne maske in jih sneli le za fotografiranje. Na Šenturški Gori so se vpisali v pohodno knjigo in se na Turistični kmetiji Pavlin okrepčali s toplim čajem in sladicami. Ob vrnitvi v dolino so bili deležni pohodniške malice, ki so jo pripravili v Okrepčevalnici Marička v Zalogu pri Cerkljah. Med pohodom so si v naravi ob poti iz Poženika na Šenturško Goro ogledali tudi 36 jaslic, med njimi pa so tudi jaslice iz Bruslja. Kljub domačemu prijetnemu silvestrovanju, letos nihče ob koncu pohoda ni kazal znake utrujenosti. Osvežitev na svežem zraku jim je dala zagona za pohode v letošnjem letu. Kot je povedal Franc Drolec, so si ob zaključku pohoda zaželeli zdravja in da se prihodnje leto 1. januarja zberejo v veliko večjem številu. Sicer pa so pohodniki ob treh poteh, ki vodijo na Šenturško goro (iz komendske, zaloške in iz Poženika), postavili kar 45 jaslic.
Besedilo in foto Janez Kuhar
Cerklje, 2.1.2022
Helenine jaslice navdušujejo, imajo tudi zvon želja
Število fotografij: 5
Na Viševci se razprostirajo na 80 kvadratnih metrih. Postavila jih je Helena s kmetije Pr Udamovc. Na ogled bodo do svečnice, drugega februarja. Obisk je nad pričakovanji.
Na robu naselja Viševca ( 477m.n.v), v katerem so le tri hiše, so že šesto leto zapored postavljene prav posebne jaslice. Na kmetiji Pr Udamovc, kjer živi Francka Sodnik, jih je na hribčku med stanovanjsko hišo in gospodarskim poslopjem postavila v petnajstih dneh hčerka Helena. Letošnje zunanje jaslice so postavljena na kar 80 kvadratnih metrih in so ponoči osvetljene s 400 metri lučk. Na ogled bodo do svečnice. Ko je začela postavljati jaslice je bilo na Viševci 25 centimetrov snega.
Domačijo z jaslicami na Viševci je najlažje najti, če sledite smerokazu Viševca in je kilometer in pol iz Zaloga pri Cerkljah, nato pa se peljete po asfaltirani cesti do Viševce. Vse objekte za jaslice je Helena izdelala sama, med drugim hlevček, leseni hiški, izpod katere izvira voda, ki teče v leseno korito za napajanje živine, dve kmečki stanovanjski hiši z gankom, cerkev z zvonikom v katerem je zvon želja, ki je postavljen na vrhu hriba ter novo ograjo. Letos so v jaslicah na ogled tudi živali, ki jih srečamo v gozdu, med njimi medved, jeleni, sova, zajci, srnjak in srna, vse pa so ujete v zanimive prizore. Tudi lisica na stari kmetiji čaka na kokoš. V okoli 650 let starem kostanju živi medved, ob večernih urah pa na star kostanj prileti tudi sova. V jaslicah je na ogled nekaj novih živali, kot je čreda šestnajstih ovčk, konji, tudi bela sova v gnezdu ter bajer s plavajočimi račkami, ježek, figurice pa so velike 45 centimetrov. Izdelala je tudi nov hlev in dve hiški. Helena je za jaslice uporabila tudi veliko starih korenin, ki jih je pomagal zbrati mož Ciril, ki je pomagal nasuti poti s sekanci na jaslicah. Mah je nabrala v domačem gozdu. Pri postavitvi hišic in težkega hlevčka pa so ji pomagali njeni otroci. Kot pravi Helena jih postavlja za dušo in z velikim veseljem, obiskovalci pa ji dajejo še dodatno pozitivno energijo. Helena je pred šestimi leti prevzela po očetovi smrti hribovsko kmetijo, na kateri živi z možem Cirilom, v hlevu pa redi enajst glav živine, tri ponije, nekaj koz in skrbi za bolno mamo Francko, ki je vesela, da se delo na kmetiji nadaljuje, ki mami pomaga tudi tako premagovati bolezen.
O jaslicah na kmetiji Pr Udamovc smo od obiskovalcev, ki obvezno uporabljajo zaščitne maske in upoštevajo varnostno razdaljo, slišali številne pohvale. Cvetka Sedušak iz Tunjiške Mlake je bila navdušena nad postavitvijo, nad urejenostjo kmetije in še posebej nad jaslicami pa sta bila navdušena Tatjana inlancate. Stane Zabavnik iz Tunjic, ki so si jaslice ogledali skupaj z vnuku Patricijo, Živo in Erazmom. Obiskanost je nad pričakovanji, je povedala Helena, ki je vsem ponudila sveže ocvrte flancate.
Svečan sprejem novega gasilskega vozila za gašenje in reševanje z višin
Število fotografij: 5
V četrtek, 23. decembra so v Cerkljah slovesno prevzeli pred gasilskim domom novo gasilsko vozilo GZ Cerklje, za gašenje in reševanje z višin s teleskopskim dvigalom s preklopno roko. Slovesnega prevzema so se udeležili župan Občine Cerklje Franc Čebulj, podžupan Andrej Kosec, predsednik Gasilske zveze Cerklje Blaž Kaplenik, poveljnik GZ Metod Kropar in predstavniki osmih gasilskih društev Gasilske zveze Cerklje.
V občini Cerklje imajo veliko objektov, za katere bodo potrebovali za reševanje z višin, tako pri osnovni šoli v Cerkljah, po neurjih, poslovni coni na Brniku, itd…Slišali smo, da so gasilci osmih gasilskih društev pod Krvavcem resnično dobro usposobljeni za gašenje in reševanje. V Cerkljah potrebujejo gasilci 4 minute za izvoz, od klica iz centra za obveščanje v Kranju.
Po besedah župana Franca Čebulja je občina Cerklje do 20. decembra financirala v dobrih dveh letih okoli 350 tisoč evrov za gasilsko vozilo, v GZ računajo tudi na prostovoljne prispevke, ostalih 120 tisoč evrov pa bo sredstva prispevala GZ Cerklje, nekaj sredstev pa bodo prejeli tudi iz poveljstva GZ Cerklje. Kot še pravi župan Franc Čebulj, je takšna nabava vozila, kot so jo danes prevzeli v Cerkljah, tudi motivacija za mlajše generacije. Poveljnik GZ Cerklje Metod Kropar pa je dejal, da jih čaka še veliko dela, odgovornosti in šolanja. Po registracija vozila sledi šolanje kadra, ki je že všteto v ceno z nabavo vozila pri podjetju Rosenbauer. Nato bodo ploščad uporabljali za šolske namene in za intervencije. Novo vozilo bo olajšalo delo na višini, skrajšalo čas intervencije in posledično vplivalo na manjšo škodo. Gasilsko vozilo za gašenje in reševanje z višin je znamke Mercedes, vanj sta vgrajena najnovejši motor EURO VI in samodejni menjalnik. Opremljeno je z vsemi asistenčnimi sistemi, ki omogočajo varno vožnjo. Na vozilo je montirano teleskopsko dvigalo z reševalno košaro. Delovna višina dvigala je 34 metrov. Na roko teleskopskega dvigala je nameščena košara za reševanje s prostorom za pet gasilcev z opremo. Dovoljena obremenitev košare je petsto kilogramov. Nameščena reševalna košara omogoča reševanje z nosili in reševanje oseb na invalidskem vozičku. Košara je opremljena z LED-žarometi za osvetlitev okolice, termovizijsko kamero in kamero z zumom ter vodnim monitorjem za gašenje s pretokom tri tisoč litrov na minuto.
Tridesetič blagoslov konj na Štefanji Gori
Število fotografij: 5
V nedeljo, 26. decembra, ko je godoval sv. Štefan, zavetnik živine in konj, so v več krajih na Gorenjskem potekale blagoslovitve konj, tudi na 748 metrov visoki Štefanji Gori.
V nedeljo,26. decembra, na štefanovo, so po nekaterih gorenjskih krajih že po tradiciji blagoslovili konje in sol. Sveti Štefan, diakon in prvi mučenec, je namreč na Slovenskem še vedno eden najbolj priljubljenih svetnikov, kot zavetnika živine in konj pa ga najbolj častijo prav kmetje in konjerejci. Svetnik Štefan je bil prvi krščanski mučenec, zavetnik konj in živine, večkrat pa je upodobljen tako, da konji vlečejo njegovo krsto. Sveti Štefan, ki je pred mnogimi stoletji nadomestil starodavnega slovanskega boga živine Velesa, je v slovenskem prostoru že od nekdaj eden bolj priljubljenih svetnikov.
Blagoslov konj in soli je bil letos že tridesetič pri podružnični cerkvi sv. Štefana na Štefanji Gori, na 748 metri nadmorske višine. Vsi konjeniki so upoštevali navodila NIJZ zaradi corone 19. V oblačnem in delno meglenem vremenu ga je pripravilo Konjeniško društvo Krvavec Cerklje, ki ga vodi prizadevni predsednik Tone Gubanc, udeležilo pa se ga je kljub slabemu vremenu in corone kar sedemindvajset konjenikov iz vasi pod Krvavcem. Najštevilčnejša je bila s konji štiričlanska družina Darka Kepica iz Dvorij. Najmlajši udeleženci, ki so se povzpeli s konji do cerkve sv. Štefana na Štefanji Gori, so bili 10-letni Miha in 13-letna Karin Kepic, 10-letni Urh Jagodic iz Šenturške Gore in najmlajši udeleženec 3-letni Nik Jagodic iz Šenturške Gore, ki je sedel do cerkve na Štefanji Gori v sedlu skupaj z očetom Mitjem. Konje je za varstvo pred boleznimi in nesrečami blagoslovil cerkljanski župnik mag. Jernej Marenk, jahačem pa zaželel varno ježo, predvsem pa, naj bodo konji in vsa živina varovani pred boleznimi. Pred blagoslovom konj je v tamkajšnji podružnični cerkvici sv. Štefana potekala sv. maša, ki je bila kljub meglenemu in hladnemu vremenu znova dobro obiskana. Precej pohodnikov je prišlo na Štefanjo Goro peš iz Adergasa in okoliških vasi
Vinko Janežič pet tisočkrat na Šenturški Gori
Število fotografij: 2
Vinko Janežič s Spodnjega Brnika, 76-letni vodja ansambla Trgovci, se je od upokojitve leta 2003 do danes že pet tisočkrat povzpel na Šenturško Goro. Jubilejni, pet tisoči pohod je opravil letos petindvajsetega novembra.
Ko je meseca julija leta 2003 dopolnil štirideset let delovne dobe v trgovskem podjetju Živila Kranj, se je upokojil in se odločil za pohode v hribe in na Šenturško goro. Če mu čas dopušča, gre rad tudi na Šmarno goro ali Kališče. S Spodnjega Brnika se največkrat odpelje do Cerkelj oziroma do Poženika, kjer začne vzpon do Turistične kmetije Pavlin na Šenturški Gori, ki leži na nadmorski višini 667 metrov. Redno se vpisuje v pohodniško knjigo. Na Šenturško Goro se je pred dnevi povzpel pet tisočkrat in skupaj prehodil več kot 40 tisoč kilometrov.
Kot pravi Vinko Janežič, mu pohodi po svežem zraku pomenijo sprostitev in nabiranje kondicije. Slabo vreme zanj pri vzponu ni nobena ovira. Že več petnajst let vodi sekcijo namiznega tenisa in balinarsko sekcijo pri Društvu upokojencev Cerklje, poleg tega aktivno balina in tekmuje za cerkljanske upokojence v medobčinski upokojenski ligi, kjer sodelujejo balinarji iz devetih občin. V B ligi so trenutno na prvem mestu. Poleg pohodništva Vinko vodi tudi ansambel Trgovci, ki bo prihodnje leto praznoval šestdesetletnico delovanja. Prvi nastop Trgovcev je bil na silvestrovo 1962 v dvorani v Zalogu pri Cerkljah.
Besedilo in foto Janez Kuhar
Cerklje 6.12.2021
V Domu Taber je Marija Mežek praznovala 102. rojstni dan
Število fotografij: 8
V Domu Taber v Šmartnem pri Cerkljah na Gorenjskem je v sredo, 10. novembra praznovala ob upoštevanju vseh varnostnih ukrepov proti covidu -19, stodrugi rojstni dan Marija Mežek, najstarejša stanovalka doma in tretja stanovalka doma, ki je dopolnila sto let. Rodila se je 10. novembra 1919 v Kranju, na Primskovem, kjer je preživela otroštvo. Izhaja iz velike družine, imela je pet sester in tri brate. V zakonu so se ji rodili trije otroci – sinova Ljubo in Rajko, Rajko je že pokojni ter hčerka Tatjana. Z družino ima redne stike, ima tri vnukinje, dve pravnukinji in pravnuka.
Pred šestimi leti se je odločila priti v Dom Taber, kjer je sedaj nadvse zadovoljna, z osebjem, ki je prijazno, ustrežljivo in toplo. Kljub častitljivi starosti še vedno izžareva veliko življenjske energije. V prostem času se je Marija rada ukvarjala z ročnimi deli, bila je tudi članica Rdečega križa in prostovoljna gasilka. Zelo rada je sodelovala pri dobrodelnih organizacijah. Njeno veselje je bilo delo v vrtičku, saj je bila zelo rada v naravi, na svežem zraku. V Dom Taber je bila sprejeta petega oktobra 2015. leta kot peta stanovalka. Je pa tretja stanovalka, ki je že dopolnila sto let v domu. Za 102. rojstni dan je prejela številne čestitke, tudi po pošti.
Marija je stodrugi rojstni dan praznovala vesela in dobre volje v ožjem krogu v domu skupaj s sinom Ljubom in hčerko Tatjana ter županom Občine Cerklje Francem Čebuljem.
Prejela je številne čestitke od stanovalcev in vodstva Doma Taber, kjer so posebej slavljenki na posebni krajši slovesnosti čestitali in ji zapeli Vse najboljše, tudi direktorica Doma Taber Martina Martinčič s sodelavci: Natašo Lavtižar, Matejo Murnik- Gregorin, Katarino Bitenc, Vando Cerar, Rudijem Sluga, Atifo Mehič, Klavdijo Romšak in Biljano Bučić. Čestitke je slavljenki izrekel tudi cerkljanski župan Franc Čebulj ter ji zaželel vse najboljše in trdnega zdravja v nadaljnjem življenju.
Še vedno je dobre volje. Zdravje ji dokaj dobro služi. Občasno si še vedno privošči kavico. Noge je ne držijo več kot nekoč. Na vprašanje, kakšen je njen recept za dolgo življenje, je odgovorila: »Imeti morate veselje do dela in ne sramujte se nobenega dela.« Veliko ji pomenijo poštenje, iskreni medsebojni odnosi, druženje in dobrodelnost. Kot se za tak praznik spodobi, je slavljenka zarezala v rojstnodnevno torto, ki jo je v Domu Taber izdelala vodja kuhinje Biljana Bučić.
Praznovali šesto obletnico Doma Taber
28. septembra so v Domu Taber v Šmartnem praznovali ob upoštevanju zaščitnih ukrepov šesto obletnico sprejema prvega stanovalca doma. Zaradi slabega vremena pa so se odločili, da praznovanje prestavijo na 1. oktober, ko je bil tudi mednarodni dan starejših ter ga tako prilagodili vremenskim razmeram. Praznovanje so v lepem vremenu pripravili zunaj, pred domom Taber. Letos so pripravili tudi posebnost, da so lahko stanovalci izbirali z žrebom ključno osebo kot prijatelja med zaposlenimi. S tem so želeli vzpostaviti tesnejše povezovanje med stanovalci in zaposlenimi. Vsak stanovalec je lahko izžrebal enega zaposlenega. Ob praznovanju obletnice Doma pa so izdali tudi šesto leto domski časopis- Novice iz Tabra.
Besedilo in foto: Janez Kuhar, Cerklje,10.11.2021
Praznovanje folklorne skupine Cerklje na Gorenjskem v znamenju plesa
Število fotografij: 8
Zadnjo soboto v oktobru ( 30.10.) je bilo Cerklje na Gorenjskem v znamenju plesa. Kulturno društvo Folklora Cerklje je pripravilo v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika v Cerkljah 13. večer folklore in obeležilo 15. obletnico uspešnega delovanja folklorne skupine v Cerkljah, ki so jo sicer zabeležili lansko leto, na katerem so se s plesom in petjem poleg domačega predstavila še društva iz Naklega, Besnice in Reteč ter pevke skupine Dečve FS Sava Kranj. Vse navzoče je uvodoma pozdravila predsednica Kulturnega društva (KD) Folklora Cerklje Irena Naglič. Spodbudne besede za bodoče delovanje je članom KD Folklora Cerklje izrekel cerkljanski župan Franc Čebulj.
Folklorna skupina Cerklje veliko nastopa na različnih prireditvah v občini Cerklje na Gorenjskem in po Sloveniji ter na domačih in tujih folklornih festivalih. Gostovali so že v Litvi, Italiji, Avstriji, Bosni, Hrvaškem, Makedoniji in letos na Češkem ob predstavitvi Slovenije v Pragi.
V soboto so Kulturnem hramu Ignacija Borštnika v Cerkljah so nastopili pevke ljudskih pesmi Dečve KD Sava Kranj, Sorški orgličarji KUD Oton Župančič Sora, Folklorna skupina DU Naklo in njihovi godci Rokovnjači, Folklorna skupina Ajda Besnica, Folklorna skupina KD Folklora Cerklje, pevci ljudskih pesmi Klasje KD Folklora Cerklje in ljudski godci Cerkljanski gavnarji KD Folklora Cerklje.
Kot gostje so se slovesnosti udeležili cerkljanski župan Franc Čebulj, dr. Bojan Knific priznani etnolog, dolgoletni strokovni vodja cerkljanske folklore Brane Šmid ter predstavnika JSKD Kranj Slavica Okorn in Ilija Dimitrievski.
Folklorni večer v Cerkljah je minil v znamenju bogatega ljudskega izročila naših prednikov, ki ga z veliko ljubezni in dobre volje ohranjajo folklorna društva.
Prvi mentorici folklorne skupine Cerklje sta bili Petra Fajdiga in Damjana Praprotnik. Folklorna skupina Cerklje, ki ohranja kulturno dediščino v plesih in pesmih, jo je vrsto let vodil Brane Šmid, avtor vseh spletov,pa je zaradi bolezni Braneta Šmida, januarja 2020 dobila novega strokovnega vodjo Mirana Murnika, ki danes vodi folklorno skupino, pevsko in godčevsko skupino.
Skupina pevcev ljudskih pesmi Klasje je zapela v pozdrav pesem Nocoj je pa en lep večer ter Sem se oženil, se kesam. Folklorna skupina DU Naklo, ki je bila ustanovljena 1996.leta, se je predstavila s spletom plesov Bahavi godec, člani Folklorne skupine Ajda Besnica pa s spletom plesov Spet smo tu in plesom Rokovnjač in njegova Rozi. Navdušili so tudi Sorški orgličarji s skladbama Cvetjem v jeseni in Moje orglice. Vse njihove skladbe so prirejene za izvajanje na ustno harmoniko, letos pa so nastopili tudi v Pragi na predstavitve Slovenije.
Dečve KD Sava Kranj je skupina osmih pevk in prepeva že 23 let, so zapele štiri pesmi in navdušile občinstvo v dvorani s štajersko ljudsko Snočkaj mi je lunca, belokranjsko ljudsko Pijmo bratci vince, štajersko ljudsko Lani se možila sem ter rezijsko ljudsko Lipa ma Marica, Cerkljanski gavnarji pa so zaigrali Petelinov marš, Rom, pom pom in Valček z Bohina, Rokovnjači FS Naklo pa skladbi Trentovski kosci in Venček ljudskih.
Cerkljanska folklorna skupina se je predstavila z dvema spletoma gorenjskih plesov in sicer z Birtovsko in U Cerklah je pa toko.
Slovesnost so zaključili s podelitvijo Maroltovih značk za 5, 10 in 15 in več kot 30 letno aktivno udejstvovanje na področju ljubiteljske folklorne dejavnosti. Dolgoletnemu vodji cerkljanskih folkloristov Branetu Šmidu pa so podelili dosmrtno listino častnega člana KD Folklora Cerklje.
Besedilo Janez Kuhar
Foto: Mateja Tavčar
Cerklje, 1.11.2021
Ob 70 rojstnem dnevu izšla knjiga Maksa Ipavca Duhovnik med nebom in peklom
Število fotografij: 5
V nedeljo, 17. oktobra je praznoval v krogu svojih najbližjih domačih in sorodnikov 70 rojstni dan župnik Maks Ipavec, doma, kot pravi, iz ene najlepših župnij na Slovenskem, v Cerkljah na Gorenjskem. Odločil se je, da bo praznoval 70 rojstni dan skupaj s sorodniki na Vodnikovi domačiji v Adergasu. Ob praznovanju je prejel veliko čestitk, med drugimi tudi cerkljanskega župana Franca Čebulja in velesovskega župnika Slavka Kalana.
Praznovanje so mu polepšali pevci Šenturškega okteta in mu zapeli več pesmi, tudi Nocoj, pa oh nocoj in Oj Triglav moj dom. Ker njegova rodbina Ipavcev izhaja iz Šentjurja pri Celju, so mu pevci Šenturškega okteta zapeli tudi več Ipavčevih pesmi, med drugimi Slovenec sem, Planinska roža, Zvezda Danica, O mraku in Kje so moje rožice.
Njegova rojstna vas je bila Zalog pri Cerkljah, na katero ima, kot pravi Maks, še vedno čudovite spomine na otroštvo. Osnovno šolo je obiskoval v Zalogu in Cerkljah. Maturiral je na poljanski gimnaziji v Ljubljani. Na teološki fakulteti je diplomiral leta 1976 in bil istega leta posvečen v duhovnika. Kot je povedal, so mu mnogi Cerkljani pomagali, da je lahko diplomiral, za kar jim je še danes hvaležen. Kaplan je bil v Župniji Trebnjem, pri Sv. Jakobu v Ljubljani in v župniji Videm-Dobrepolje. Župnik pa je bil v Begunjah pri Cerknici, Ribnici na Dolenjskem in Naklem. Sedaj pa je že 15 let župnik na notranjski župniji Begunje pri Cerknici.
Poleg dušnega pastirstva se ukvarja s pisanjem. Napisal je tudi več knjig, tudi knjigo o stricu, škofu Jožetu Kvasu. V sredini meseca oktobra je izšla v samozaložbi na 492 straneh s številnimi barvnimi fotografijami njegova knjiga Duhovnik med nebom in peklom. Za takšen naslov se je odločil, ker duhovnik pluje skozi duhovniško življenje med dobrim in zlim. Uvodne misli v knjigo Maksa Ipavca pa je napisal škof Anton Jamnik. Hvaležen pa je vsem, ki so mu pomagali, da je knjiga zagledala luč sveta. Knjigo je na kratko predstavil na Vodnikovi domačiji.
Prva slika - Pred dnevi je izšla Ipavčeva knjiga Duhovnik med nebom in peklom
Druga slika - Maks Ipavec, župnik in pisatelj
Tretja slika - Maks Ipavec s sorodniki in županom Francem Čebuljem
Četrta slika - na presenečenje slavljenca Maksa Ipavca je Šenturški oktet zapel tudi več Ipavčevih pesmi.
Peta slika - Maks Ipavec s Šenturškim oktetom in županom Cerkelj Francem Čebuljem
Besedilo in foto Janez Kuhar
Cerklje 19.10.2021
Blagoslov obnovitvenih del na Spodnjem Brniku
Število fotografij: 8
V nedeljo, 17. oktobra je ljubljanski nadškof in metropolit msgr. Stanislav Zore slovesno ob somaševanju cerkljanskega župnika mag. Jerneja Marenka in duhovnega pomočnika Lucijana Potočnika blagoslovil v podružnični cerkvi sv. Simona in Juda Tadeja na Spodnjem Brniku obnovitvena dela. Zbranim je čestital za njihov upravičen ponos in delo. Nadškofa in metropolita msgr. Stanislava Zoreta je nagovoril in mu izrekel dobrodošlico je v imenu krajanov Spodnjega Brnika in Vopovelj izrekel Miro Jagodic.
Na zvoniku so zamenjali dotrajano pocinkano pločevino z novo bakreno kritino. Dela zamenjavo pločevine na zvoniku in izvedbo novega strelovoda izvajalo podjetje Stavbno kleparstvo in krovstvo Simon Sodnik iz Zaloga, popravilo in pleskanje ometov na zvoniku pa je izvajalo podjetje Domgrad Romana Čebulja iz Pšenične Police, nadzor nad deli obnovitve zvonika pa je opravila Meri Lavrič.
Sredstva za obnovo so prispevali domačini, Občina Cerklje in obrtniki. Skupaj so zbrali blizu 40 tisoč evrov, od tega je Občina Cerklje prispevala 15 tisoč evrov. Skladno s programom Občina Cerklje na Gorenjskem vsako leto sofinancira obnovo sakralnih in drugih kulturno-zgodovinskih objektov v občini, pa je poudaril cerkljanski župan Franc Čebulj. Za opravljena dela se je vsem zahvalil cerkljanski župnik mag. Jernej Marenk.
Zahvalo so izrekli tudi Boštjanu Ropotarju, Štefanu Pfeiferju, Pavlu Peterlinu, Milanu Bolki in Janezu Nagliču. Za obnovo križa ob cerkvi in ograje v zvoniku pa so se zahvalili Igorju Staretu. Blagoslovili so tudi obnovljen križev pot. Dela, restavriranje slik in obnovo okvirjev je izvedel akademski kipar, restavrator in magister umetnosti Ljubomir Zidar, sredstva za obnovo pa je darovala Ivanka Stare, je povedal ključar Ciril Pfeifer.
Z obnovitvenimi deli je ta cerkev na Spodnjem Brniku postala še lepša, je razmišljala Irena Lampe Slemc ter se zahvalila za blagoslov del nadškofu in metropolitu Stanislavu Zoretu. Verniki in številne narodne noše, so ob tej priložnosti povsem napolnili lepo okrašeno cerkev, bogoslužje so popestrili mešani cerkveni pevski zbor in pritrkovalci. Po slovesnosti je bila pred cerkvijo pogostitev, pri tej so se še posebno izkazale gospodinje s Spodnjega Brnika in iz Vopovelj. Navzoči so upoštevali navodila NIJZ.
Besedilo in foto Janez Kuhar
Cerklje, 17.10.2021
Cerklje osvojile drugo mesto v državi med manjšimi mesti
Število fotografij: 3
Skupaj s Slovenijo letos praznujejo 30. obletnico tudi številni njeni zaščitni znaki. Med njimi je akcija Moja dežela – lepa in gostoljubna, tako rekoč ponarodelo lepotno tekmovanje slovenskih krajev, mest, vasi, v zadnjih letih tudi glampingov, hostlov in tematskih poti, ki ga pripravlja Turistična zveza Slovenije (TZS).
V okviru Dnevov slovenskega turizma 2021 v Postojni so v sredo, 13. oktobra podelili priznanja vsem nagrajencem 30. natečaja Moja dežela - lepa in gostoljubna 2021, ki je potekalo pod častnim pokroviteljstvom predsednika republike Slovenije Boruta Pahorja. V akciji je letos sodelovalo 80 krajev in mest.
Cerklje na Gorenjskem so v sklopu tekmovanja za urejenost in gostoljubnost Moja dežela lepa in gostoljubna prejele 2. mesto v kategoriji Manjša mesta, zmagale so Radlje ob Dravi, tretja pa je bila Cerknica. Priznanje za Cerklje je iz rok predsednika države prejel župan občine Cerklje Franc Čebulj!
»Tekmovanje pod tem imenom poteka že 30. let, v resnici pa je precej starejše. Prvo je potekalo že leta 1968, ko je Turistična zveza Slovenije izbirala »najbolj prizadeven turistični kraj«, nam je povedala Karmen Grebenc Burger, generalna sekretarka Turistične zveze Slovenije. Poudarila je, da je TZS v Sloveniji že od samega začetka orala ledino na področju urejenosti in čistosti ter tovrstnih natečajev.
Besedilo Janez Kuhar
Foto Arhiv TZS
Cerklje, 14.10.2021
Prva svečana trgatev Nacetove trte v Cerkljah
Število fotografij: 8
Na vrtu rojstne hiše prvega slovenskega gledališkega igralca, režiserja in pedagoga, ki velja za utemeljitelja sodobnega slovenskega poklicnega gledališča Ignacija Borštnika, so v Cerkljah na Gorenjskem v torek, 12. oktobra imeli svečano prvo trgatev Nacetove trte, potomko najstarejše, 450 let stare vinske trte na svetu, z mariborskega Lenta.
Trto so posadili 1. julija 2018. leta ob 160- letnici rojstva Ignacija Borštnika in je letos prvič bogato obrodila. Potrgali so 60 grozdov in jih stehtali. Tehtnica je pokazala 9.30 kilogramov oziroma je bilo za polne tri peharje grozdja. Kot je povedal Dane Novak z Borštnikove domačije »Letošnjega grozdja ne bodo namenili predelavi v vino. Če pa bi še malo počakali, glede na ohladitve, pa bi lahko imeli skoraj ledeno trgatev«. Prvi grozd na trgatvi je odtrgal praprapra nečak in lastnika Borštnikove domačije Ignacija Borštnika, Tomaž Novak, zatem pa tudi Dane Novak, ter novi skrbnik trte Ivan Kropivnik in cerkljanski župan Franc Čebulj, ki ima največ zaslug, da so trto z Lenta pred tremi leti pripeljali v Cerklje.
Grozdje so pomagali po svojih močeh trgati in ga tudi poizkusili na povabilo Tomaža Novaka, Borštnikovega praprapranečaka in lastnika Borštnikove domačije, varovanci in uporabniki Centra Korak iz Kranja. To so junaki in heroji, ki se spopadajo z izzivi življenja po tako ali drugače pridobljenih poškodbah možganov. Center Korak nudi pomoč, oskrbo in rehabilitacijo osebam s pridobljeno možgansko okvaro ali poškodbo glave. Uporabnik Centra je tudi Tomaž Novak, ki je leta 2002, ko je bil star 25 let, preživel zastoj srca, ki mu je pustil hude posledice, vendar jih ob strokovni pomoči osebja centra uspešno premaguje. Pripravili so tudi bogat kulturni program s Cerkljanskimi gavnarji in moška vokalna skupina Pozdrav Gorenja vas pod vodstvom Janeza Čadeža, ki so zapeli pesmi o trti in vinu, program pa je domiselno povezoval Rudi Zevnik. Poskrbeli pa so tudi, da trgači in nastopajoči niso ostali lačni in žejni. Vsi prisotni so upoštevali navodila NIJZ. Ob tem naj omenimo, da je cehovsko društvo kovačev Slovenije, katerega član je tudi Dane Novak iz Borštnikove kovačije, pred dvema letoma izdelalo ročno kovano železno ograjo, ki bo varovala potomko najstarejše trte na svetu z mariborskega Lenta.
Besedilo in foto: Janez Kuhar, dne 12.10.2021
Društvo upokojencev Cerklje je praznovalo 70. rojstni dan
Število fotografij: 1
Društvo upokojencev Cerklje je v petek, 8. oktobra, v prostorih gostišča Češnar s slavnostno sejo počastilo 70-letnico ustanovitve. Zbrali so se člani Upravnega in Nadzornega odbora, kot gost pa se jim je pridružil župan Občine Cerklje Franc ČEBULJ. Udeležence je pozdravila in kasneje tudi predstavila dejavnost društva predsednica Marta HOČEVAR, skozi zgodovino pa jih je popeljal sedanji podpredsednik, sicer pa dolgoletni član in osem let tudi predsednik Janez BASEJ. Njegovi spomini dokaj natančno sežejo do leta 1992, ko se je včlanil v društvo. Ko je nekaj let kasneje prevzel vodenje, niso imeli pravzaprav ničesar, le v prosvetnem domu so imeli eno sobo, ki so jo uporabljali za seje. Prvi računalnik, podaril jim ga je župan, so dobili v letu 2002. Dejavnost, ki je bila v društvu živa ves čas, je bila telovadba, v času njegovega predsedovanja pa so ustanovili plesno skupino Danica in folklorno skupino (ki je kasneje šla na svoje oz. postala samostojno društvo). Skupaj s sosednjima društvoma iz Komende in Vodic so začeli organizirati prireditev »Skupaj se imamo fletno«, delovati je začela »skeč skupina«, katere »poglavar« je bil Ivan Kropivnik, ter humoristki in ljudski pevki Ani in Francka.
Društvo, v katerem je trenutno 792 članov, zdaj že vrsto let gostuje v prostorih AMD Cerklje. Tudi njegova dejavnost se je precej razširila. Prav vsak lahko najde nekaj zase od športa do ročnih del, kulture in izletov. Posebno mesto ima program Starejši za starejše, v zadnjem letu pa velja izpostaviti še projekt Prostofer, ki je rezultat dobrega sodelovanja z Občino Cerklje, kar je v svojem nagovoru poudaril tudi župan. Le-ta je skupaj s predsednico društva na seji posameznikom podelil tudi priznanja Zveze društev upokojencev Slovenije za njihovo prizadevno delo.
Slavica Bučan Slika: Marta Hočevar
Uspešna krvodajalska akcija v Cerkljah
Število fotografij: 2
V organizaciji kranjskega območnega združenja Rdečega križa Slovenije, komisije za krvodajalstvo ter prostovoljk in prostovoljcev Krajevne organizacije RK Cerklje, je bila v četrtek, 30. septembra v Športni dvorani v Cerkljah terenska krvodajalska akcija, ki se je je udeležilo kar 142 krvodajalcev, kar je triindvajset več kot spomladi. Predsednik Krajevne organizacije Cerklje Vid Močnik se je zahvalil vsem krvodajalcem za veliko udeležbo, predvsem mladim, ki so se akcije udeležili v razmerah, kakršnih smo sedaj. Med krvodajalci v Cerkljah jih je bilo tudi 14, ki so kri darovali prvič. Območno združenje RK Kranj je letos organiziralo že enajst krvodajalskih akcij, ki se jih je udeležilo skupaj 2150 krvodajalcev, zadnja, dvanajsta krvodajalska akcija pa bo 28. oktobra v Športni dvorani Mega Center Prošport v Stražišču. Danes Krajevna organizacija Rdečega križa Cerklje organizira vsako leto dve krvodajalski akciji, katerih se udeleži več kot 250 krvodajalcev. Prvo krvodajalsko akcijo v Cerkljah so organizirali že nekaj mesecev po začetku organiziranega krvodajalstva v Sloveniji (9. marec 1953), in sicer 15. avgusta 1953 leta, akcije pa se je udeležilo kar 152 krvodajalcev.
Besedilo Janez Kuhar
Cerklje, 3.10.2021
Junak Krvavca je postal Marko Lončar s 350 vzponi
Število fotografij: 1
V nedeljo, 26. septembra je v Brunarici Sonček na Krvavcu potekala zaključna, šesta prireditev s podelitvijo pokalov in nagrad za člane minule celoletne rekreativne akcije Junaki Krvavca.
Krvavec - Prvi trije so prejeli pokale in likovna dela (slike), zmagovalec z največ pohodi, Marko Lončar, pa tudi še celoletno vozovnico za Krvavec. Akcija je potekala od 19. septembra lani, namenjena pa je bila vsem ljubiteljem rekreacije, Krvavca, prelepe narave, dobre družbe in prijateljstva. Kot so pojasnili organizatorji, okrepčevalnica Brunarica Sonček na Krvavcu, je v akciji sodelovalo 107 članov – pohodnikov, kolesarjev in smučarjev, petinpetdeset pa jih je doseglo zahtevni razpisni pogoj, ki je 52 zabeleženih vzponov na Krvavec, ter s tem osvojili naziv junaka Krvavca, od tega 13 žensk in 42 moških. V moški konkurenci je s 350 vzponi zmagal Marko Lončar. Drugi je bil Robi Jerič s 322 vzponi, tretji pa Matjaž Letnar z dvestopetdesetimi vzponi. Med ženskami je bila najboljša Tajda Narobe s 270 vzponi, druga Evelina Stare s 133 in tretja Jana Remic s 107 vzponi na Krvavec. Najstarejši udeleženec akcije Junak Krvavca je bil 82 letni Lojze Dežman, najmlajša junakinja pa 10 letna Naja Kosec.
Začela se je že sedma akcija Junaki Krvavca, ki bo potekala do 24. septembra prihodnje leto. Vsi, ki bi radi sodelovali, se lahko vpišete v Brunarici Sonček. Junaki Krvavca 2022 bodo postali vsi, ki bodo opravili več kot 52 takšnih aktivnosti in se vpisali v knjigo v Brunarici Sonček. Na dan je možen samo en vpis
Besedilo: Janez Kuhar
Cerklje, 28.9.2021
Prvo Hribarjevo popoldne uspelo
Število fotografij: 8
Kulturno društvo Folklora Cerklje je v sodelovanju z Občino Cerklje na Gorenjskem zelo uspešno prvič organiziralo prireditev Hribarjevo popoldne, na dvorišču Hribarjeve vile v središču Cerkelj. To je bila tudi prva javna prireditev na dvorišču Hribarjeve vile, odkar je ta lep objekt letos kupila od Gorenjske banke Občina Cerklje na Gorenjskem. Prihodnje leto bo podobno srečanje med obema kulturnima društvoma Trzina in Cerkelj v Trzinu.
Prireditev so organizirali v spomin na 170 letnico rojstva in 80 letnico smrti Ivana Hribarja, ki se je rodil v Trzinu 19. septembra 1851, umrl pa 18. aprila 1941.leta. Med leti 1896 in 1910 je bil Ivan Hribar ljubljanski župan. Znan je bil kot velik domoljub. Leta 2008 je Hribarjeva rojstna hiša v Trzinu postala kulturni spomenik lokalnega pomena. Med gosti na prireditvi je bil tudi cerkljanski župan Franc Čebulj, iz Trzina pa se je v Cerklje na prireditev pripeljala s kolesi tudi skupina šestih kolesarjev.
V Cerkljah so nastopili Ženski pevski zbor ( ŽPZ) Trzinke pod vodstvom dirigenta Primoža Leskovca in recitatorke KUD Ivana Hribarja Trzin, Folklorna skupina Kulturnega društva Folklora Cerklje, pevci ljudskih pesmi Klasje iz Cerkelj in ljudski godci Cerkljanski gavnarji, ki igrajo na posebne instrumente. Med drugimi skladbami so zaigrali Staro polko. Pevci skupine Klasje pa so ubrano zapeli več pesmi, med drugimi tudi Pod rožnato planino. Miha Naglič in Matija Koritnik pa sta zapela in navdušila občinstvo s pesmijo Sem se oženil, se kesam.
Vse nastopajoče in številne obiskovalce je pozdravila predsednica Folklornega društva Folklora Cerklje Irena Naglič, ki je predstavila uspešno prvo sodelovanje med ženskim pevskim zborom iz Trzina in Kulturnim društvom Folklora Cerklje. Zbor iz Trzina šteje 17 članic, je bil ustanovljen 2017 leta. Poleg ubranega petja, so zapele več pesmi, med drugimi pesem Slovenec sem, smo slišali tudi več recitacij recitacijske skupine iz Trzina ter zgodb, ki jih piše življenje.
Za topel sprejem in gostoljubje v Cerkljah se je zahvalila v imenu pevk iz Trzina predsednica Štefka Prelc in izročila predsednici Ireni Naglič darilo ter dejala, da je županstvo občine Trzin Ivana Hribarja leta 1922, v počastitev 70-letnice njegovega rojstva imenovalo za častnega občana. V Cerkljah pa so nastopili tudi zato, ker je v tem kraju Ivan Hribar imel svojo priljubljeno poletno bivališče. Navzoči so upoštevali navodila NIJZ.
Hribarjeva vila priljubljeno poletno Hribarjevo bivališče
Znani ljubljanski župan Ivan Hribar je leta 1886 kupil v Cerkljah tedanjo Lukeževo hišo in jo preuredil v svojo priljubljeno poletno bivališče. Prezidavo stare kamnite kmečke hiše je zaupal deželnemu inženirju Janu Vladimirju Hraskemu, ki se je kot stavbenik uveljavil z gradnjo Narodnega doma v Celju in Opere v Ljubljani.
Letna vila predstavlja visoko bivalno kulturo druge polovice 19. stoletja, ki jo zaznamuje historični slog tistega časa s klasicističnimi okenskimi okviri, leseno, bogato okrašeno pročelje pa kaže vpliv modne secesije.
Besedilo in foto Janez Kuhar
Cerklje,28.9.2021
Uspešni učenci 2018
Število fotografij: 1
Usepešni učenci 2018
Prejemniki plaket SOS
Število fotografij: 1
Skupnost občin Slovenije je dne, 26. aprila 2018, županom, ki so jim ljudeje v njihovih občinah na vseh 6 volitvah izglasovali polno zaupanje, s podelitvijo plaket podelila priznanje za dolgoletno opravljaje funkcije župana. Skupnost občin Slovenije je ob podelitev pospremila z naslednjim voščilom: "Županje in župani si zaupanje gradijo vsak dan, mesec in leto, utrjujejo ga z dobrim delom za skupnost. To še posebej velja za dobitnike plaket Skupnosti občin Slovenije, saj svojo funkcijo župana opravljajo vse od ustanovitve občin, torej 24 let. To pomeni, da so pri svojem delu dobri, da so uspešni, saj jo jim ljudje v njihovih občinah na vseh 6 volitvah izglasovali polno zaupanje. To pa je velik in pomemben rezultat. In temu se pridružujemo tudi v Skupnosti občin Slovenije s podelitvijo plaket za dolgoletno opravljaje funkcije župana."
Ga. Marijana Lavrič praznovala 100 let
Število fotografij: 6
V Domu Taber se je v sredo 31. januarja 2018 udeležil praznovanja 100. rojstnega dne gospe Marijane Lavrič, najstarejše stanovalke v domu, predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, ki je slavljenki, s katero sta se spoznala že na slovesnem odprtju doma 4. decembra 2015, izrekel iskrene čestitke ob takšnem jubileju. Praznovanja so se udeležili tudi ljubljanski nadškof metropolit msgr. Stanislav Zore, župan Občine Cerklje na Gorenjskem Franc Čebulj in župan Občine Šenčur Ciril Kozjek.
Župan Občine Cerklje na Gorenjskem Franc Čebulj je slavljenki ga. Marijani Lavrič zaželel zdravja, iskrivega duha, dobrega počutja v domu ter ponovnega veselega snidenja.
Prijetno vzdušje in slavje so med drugim ustvarile ljudske pevke, ki prihajajo iz slavljenkinega rojstnega kraja Trboje ter Kulturno društvo Folklora Cerklje.
Občina
Število fotografij: 1
Občina Cerklje na Gorenjskem je bila ustanovljena leta 1994. Njena uprava je od tedaj delovala na lokaciji ulice Franca Barleta 23 vse do novembra 2003, ko se je 17. novembra 2003 preselila na novo lokacijo v poslovno stavbo na Trgu Davorina Jenka 13.
Krvavec
Število fotografij: 4
Večina Slovencev ob besedi Krvavec pomisli na ugodno smuko in zimske pustolovščine. Krvavec pa ni le to. Svoj topel pohodniški obraz pokaže s pomladnimi, poletnimi in jesenskimi meseci. Na Krvavec pripelje prenovljena kabinska žičnica s kapaciteto prevoza 2000 oseb/uro.
Naravne lepote
Število fotografij: 3
Vijejo se nam čudoviti razgledi s Krvavca ali sv. Ambroža do Ljubljanske kotline, Kamniških Alp in Triglava. Pogled se nam spočije in pljuča globoko zadihajo v neokrnjeni naravi, ki nam omogoča, da si svoje zdravje in dobro počutje nabiramo s športnimi aktivnostmi. Pri nas lepoto narave lahko užijete tako poleti s pohodništvom kot pozimi s smuko.
Rožna pot
Število fotografij: 8
Rožna pot obiskovalcem v živo prikaže bogastvo cvetja v vaseh pod Krvavcem. Na ogled se postavijo najbolj urejeni domovi, vasi pa so znane po tem, da imajo največ cvetja na oknih in balkonih ter vrtovih in dvoriščih. Čudovito cvetje krasi tudi notranjosti cerkva, ki so vsako leto prav zaradi tega v središču pozornosti in pohval.
Grad strmol
Število fotografij: 1
Grad se prvič omenja v 13. stoletju. Do danes se je zamenjalo kar nekaj lastnikov, kot prvi pa se omenjajo gospodje Strmolski, ki so v zgodovini Cerkelj prisotni do konca 14. stoletja. Grad je lepo ohranjen in služi kot protokolarni objekt RS.
Cerkve in samostan
Število fotografij: 8
Eden najvrednejših spomenikov kulturne dediščine v občini Cerklje na Gorenjskem so prav gotovo cerkve, ki vsaka po svoje že s svojo zunanjo podobo prispeva h kakovosti prostora, kjer opravlja svojo bogoslužno funkcijo. Mnogi rodovi so jih v spoštovanju do posvečenega krasili z najlepšim in najdražjim, kar so premogli. So dragocen dokaz visoke stavbne kulture našega človeka. Še danes, enako kakor v času nastanka, pričajo o estetskem čutu ljudi, po katerih želji so bile postavljene.
Janez Močnik, Podobe nekdanjih časov
Spominske hiše in spomeniki
Število fotografij: 7
Kraji nas kulturno bogatijo s kulturnimi znamenitostmi in s pripovedjo skozi zgodovinski čas, kateremu so svoj pridih in značilnosti dodali priznani umetniki in arhitekti, ki so se rodili, ustvarjali, bivali, delovali… in se vedno radi vračali v naše kraje.
Spominski park
Število fotografij: 7
V središču Cerkelj je lepo urejeni spominski park z doprsnimi kipi veljakov, ki so s svojim delovanjem in ustvarjanjem pomembno prispevali k razvoju in prepoznavnosti občine Cerklje na Gorenjskem
Športna dvorana
Število fotografij: 1
Športna dvorana je namenjena tako občanom Cerkelj kot tudi ljudem iz drugih občin. V dvorani se odvijajo različne prireditve, razstave, koncerti,…, prav tako pa našo športno dvorano za trening koristijo tudi znani slovenski športni klubi in reprezentance.
Naši sakralni spomeniki
Število fotografij: 10
Extempore Cerklje 2004
Število fotografij: 10
Extempore Cerklje 2004 je bilo delovno srečanje slikark in slikarjev iz vse Slovenije. Naslovna tema slikanja je bila kulturna in naravna dediščina vasi pod Krvavcem. Vsak umetnik je v dveh dnevih ustvarjanja naslikal vsaj dve sliki. Otvoritev razstave slik je bila 9. julija v župnijski cerkvi.
Nogometni turnir memorial Norčič
Število fotografij: 8
Norčič, rojen 19. septembra 1953, je bil med letoma 1968 in 1982 član jugoslovanske skakalne reprezentance, sodeloval je tudi na olimpijskih igrah leta 1976 in 1980, kasneje pa je deloval kot trener. Leta 1977 je v Planici poletel kar 181 metrov, kar bi bil svetovni rekord, vendar je podrsal, tako da dosežek ni bil priznan. Skupno je osvojil enajst naslovov državnega prvaka, nazadnje pa je bil dejaven v okviru Slovenskih nordijskih reprezentanc. Z njegovo smrtjo je slovenski nordijski šport izgubil velikega strokovnjaka.
vir: STA
AVTOR FOTOGRAFIJ GORAZD KAVČIČ
fotografije dostavil Bojan Česen, gsm 041- 762 905
Petrovčeva hiša
Število fotografij: 1
Petrovčeva hiša, domače Pr Petrovc
V obnovljeni Petrovčevi hiši , po domače Pr Petrovc, je urejen muzej, galerija, knjižnica ter Turistično informativni center Cerklje.
Petrovčeva hiša je bila vse do sredine 18. stoletja manjša lesena kmečka hiša. To je bilo obdobje, ko so na Gorenjskem izginjale stare lesene in pollesene hiše, gradnjo v lesu so ohranjali le še mali kmetje in kajžarji. Takrat so Petrovčevo hišo povečali, tako da je postala mogočna zidana hiša z bogatim pročeljem in freskami. Hiša je postajala zgovorna priča o načinu življenja in mišljenja premožnejših kmečkih ljudi. Izražala je rodovno samozavest in ne majhno premoženje svojih lastnikov. Sredi 19. stoletja je hiša dobila današnjo podobo, kar dokumentira letnica 1863, vklesana nad portalom. Takrat so se njeni lastniki začeli ukvarjati tudi z gostilniško dejavnostjo.
Avtor fotografije: Metod Kropar, 2010
Sprejem Mateja Dobovška
Število fotografij: 1
Sprejem Mateja Dobovška na letališču Jožeta Pučnika Ljubljana.
Matej Dobovšek je pod okriljem trenerja Janija Grilca z zmagami na zimski univerziadi v Erzurumu ter z zmago na drugi tekmi celinskega pokala v Iron Mountain-u v Združenih državah Amerike osvojil naslov študentskega prvaka v smučarskih skokih.
Dvakratnega študentskega prvaka v smučarskih skokih Mateja Dobovška, skakalca kranjskega Triglava, ki trenira pod okriljem Janija Grilca, so po vrnitvi, na letališču Jožeta Pučnika pričakali njegovi domači in zvesti navijači ter župan Občine Cerklje na Gorenjskem Franc Čebulj.
Naj pridelek 2010
Število fotografij: 9
Konec meseca oktobra je v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika v Cerkljah na Gorenjskem potekala 21. kulturno-zabavna prireditev NAJ PRIDELEK 2010, na kateri so tehtali največje oziroma najdebelejše pridelke, ki so zrasli na Gorenjskem. Organizatorja prireditve sta bila Občina Cerklje na Gorenjskem ter Družinski in mladinski center Cerklje, medijski sponzorji pa Kmečki glas, Radio Sora, Gorenjski Glas in Radio Kranj. Program je domiselno povezoval Jože Jerič.
Za naj pridelek 2010 so se potegovali pridelovalci zelja, krompirja, rdeče pese, krmilne pese, korenja, nadzemne in podzemne kolerabe, repe in buč. Ta družaben in zabaven dogodek je bil hkrati spodbuda pridelovalcem v slovenskem prostoru h kakovostnejši pridelavi hrane in spodbujanju mlajše generacije k ohranjanju avtohtonih vrst pridelkov ter k ohranjanju tradicije kmetijstva.
Avtor fotografije: DMC Cerklje
2. Evropsko prvenstvo v ročni košnji, Cerklje 2011
Število fotografij: 4
V Cerkljah na Gorenjskem je med 19. in 21. avgustom potekalo 2. Evropsko prvenstvo v ročni košnji, na katerem so se pomerili najboljši kosci in kosice Avstrije, Baskije, Bavarske, Južne Tirolske, Švice in Slovenije.
Prvenstvo je spremljal bogat kulturni in zabavni program s predstavitvijo lokalnih ponudnikov. Na prvenstvo so se na svojih stojnicah med drugimi predstavili iz Cerkelj: Čebelarstvo Franci Strupi, Aelita Mirjam Grilc, unikatno steklarstvo Marjan Česen ter Društvo obrtnikov Cerklje, ki je prispevalo v programu prvenstva prikaz tradicionalnega podkovanja konj.
Fotografije: Janez Kuhar, avgust 2011
Za uvod v novo sezono na prijateljske tekme v Litvo
Število fotografij: 1
Košarkarske ekipe, kadeti, mladinci in člani ŠD Krvavec bodo v času od 24. avgusta do 3. septembra gostovale v Marijampolesu, Kaunasu in Klaipedi v Litvi.
Vse osnovnošolske otroke od 3. razreda naprej obveščamo, da bomo v mesecu septembru začeli z treningi košarke na OŠ Davorin Jenko.
UO ŠD Krvavec
41. SREČANJE GORENJSKIH TURISTIČNI DELAVCEV
Število fotografij: 10
Občina Cerklje je v soboto, 1. oktobra, skupaj z Gorenjsko turistično zvezo organizirala že 41. srečanje gorenjskih turističnih delavcev.
Letošnje srečanje, na katerem se je zbralo več kot 250 udeležencev, se je pričelo z ogledom Cerkelj s Hribarjevo vilo in Petrovčevo hišo, Čebelarsko-kmečkega muzeja Franci, zasebne zbirke Repnik, v kateri je zbrano orožje iz II. sv. vojne ter ogledom Zeliščne kmetije Grilc, kjer pridelujejo zelišča na tradicionalni način. V Kulturnem hramu Ignacija Borštnika Cerklje je ob 18. uri potekala podelitev priznanj mestom, izletniškim in turističnim krajem, vrtcem in šolam ter posameznikom, ki jih podeljuje Gorenjska turistična zveza v okviru projekta »Moja dežela – lepa in gostoljubna« s katerim želi prispevati h kakovosti življenja ljudi, trajnostnemu razvoju in urejenosti okolja. Tako je predsednik Gorenjske turistične zveze dr. Jure Meglič, po slovesnem nagovoru župana Občine Cerklje na Gorenjskem Franca Čebulja in predsednika Turistične zveze Slovenije Petra Misje, podelil priznanja najbolje ocenjenim. Zmagovalci v svojih kategorijah so postali: Škofja Loka (srednje velika mesta), na drugo in tretjo mesto pa sta se v tej kategoriji uvrstila še Radovljica na drugo in Jesenice na tretje mesto. Zmagovalec v kategoriji manjša mesta so ponovno Cerklje na Gorenjskem, na drugo mesto se je uvrstil Šenčur, na tretje pa Tržič. Za najlepši turistični kraj je izbran Bled, sledi Kranjska Gora na drugem in Kropa na tretjem mestu. Med izletniškimi kraji se je na prvo mesto uvrstil Preddvor, sledi Zali Log, tretje mesto pa si delita dva izletniška kraja Rateče in Begunje. Med kraji oz. vasmi pa so med najlepše urjenimi Besnica na prvem, sledijo pa Podhom na drugem ter Adergas in Strahinj na tretjem. Najboljše ocene v kategoriji vrtcev je prejel vrtec Šenčur, sledita mu Murenčki Cerklje in Radovljica-enota Begunje in vrtec Čriček Zg. Bela. Najboljša šola pa je postala Osnovna šola Davorina Jenka Cerklje, sledi OŠ Šenčur na drugem ter OŠ Križe in OŠ Gorje na tretjem mestu.
V okviru akcije Vrnimo gorenjski nagelj na gorenjski balkon je Gorenjska turistična zveza letos za najlepše nageljne s priznanjem nagradila Ireno Čeferin, Frančiško Noč in Janeza Pogačarja.
Priznanja članom turističnih društev, zaslužnim za razvoj turizma, so letos prejeli: Marija Grošelj in Martin Leskovar (obe TD Kokrica), Miro Peternelj in Franci Erzin (oba TD Šenčur), Alojz Janša (TD Ribno), Poldka Planinc (TD Bled), Franc Smolej (TD Golica), Franc Ravnikar in Milena Zupan (oba Kulturno turistično društvo Pod krivo jelko Duplje), Minka Škoda (TD Cerklje) in Anton Ražen (TD Bohinj). Priznanje za razvoj turizma sta prejeli tudi dve organizaciji – Vrtec Bohinj in Turistično društvo Rateče–Planica, ki je v lanskem letu praznovalo 80. obletnico delovanja.
Bogat kulturni program, ki so ga sooblikovali KD Godba Cerklje, DMC Cerklje, KD Folklora Cerklje in Dečve, pevke folklorne skupine Sava, je povezoval Franc Pestotnik Podokničar, za dobro vzdušje po zaključku podelitve ansambel Galop, za nemotene oglede Cerkelj in okolice pred srečanjem pa Meteor Cerklje.
Srečanje gorenjskih turističnih delavcev bodo prihodnje leto organizirali v Železnikih.
Foto: Matic Zorman
Adventni koledar 2011 v Petrovčevi hiši
Število fotografij: 29
Istrska fešta na Krvavcu
Število fotografij: 8
Od petka, 16. decembra do nedelje 18. decembra 2011 se je na Plaži Krvavca, z odprtjem nove smučarske sezone, odvijala »Istrska fešta« z degustacijo istrskih dobrot in zabavo v istrskem slogu, ki jo je organiziral Ski club Istra.
V soboto, 17. decembra 2011 je župan Občine Cerklje Franc Čebulj slovesno sprejel delegacijo predstavnikov občine Medulin z županom Goranom Buiaem in Svetegavinčenta z županom Daliborom Macanom.
Župani vsej treh občin so na delovnem srečanju ugotovili, da jih družijo številna področja na katerem bi lahko razvijali uspešno sodelovanje, kot so turizem, gospodarstvo, kultura, šport, skupno sodelovanje na evropskih projektih, izmenjava izkušenj na področju lokalne samouprave, izobraževanja ter šolstva.
Delovno srečanje so zaključili s slovesnim podpisom pisma o nameri za nadaljnjo razvijanje skupnega sodelovanja.
Dogodek je bil priložnost za izmenjavo izkušenj tudi na področju turizma, saj smo v okviru TIC Cerklje navezali stike z istrskimi predstavniki turizma.
Fotografije: Aleš Leben, december 2011
Podoknica prazniku kulture
Število fotografij: 3
V torek, 7. februarja 2012, so ob 19.00 uri člani KUD Podlipo Adergas pripravili v dvorani v Adergasu Podoknico prazniku kulture. Podoknico so posvetili domačinoma, misijonarju med ameriškimi Indijanci, glasbeniku, pesniku ter poliglotu Janezu Čebulju in pesniku Ivanu Zormanu, ki je bil dolga leta organist v slovenski cerkvi v Clevelandu in zasebni učitelj glasbe. Med rojaki v ZDA je bil posebno priljubljen zaradi svojih pesmi. Njegova poezija je preprosta, pogosto ujeta v probleme izseljenstva in ne skriva hrepenenja po stari domovini.
Počastili so ju z odkritjem njunih doprsnih kipov, ki jih je Kulturnemu domu Adergas podarila Občina Cerklje na Gorenjskem.
Sodelelovali so dramski igralci, Mladinski pevski zbor iz Adergasa, glasbeniki in recitatorji.
Avtor fotografij: J. Kuhar, 2012
Alpe-Adria: okusili smo raznolikost užitkov, okusov in vonjev
Število fotografij: 5
29. januarja 2012 so se zvečer tudi uradno zaprla vrata sejma Alpe–Adria: Turizem in prosti čas ter Salona plovil.
Sejem s področja turizma, ki nosi od lani ime Alpe-Adria, je uradni turistični dogodek regije Alpe-Jadran, ki vključuje 10 posamičnih regij Avstrije, Italije, Madžarske, Slovenije in Hrvaške. Sejma si je ogledalo okrog 16.000 obiskovalcev.
Na sejmu se je v štirih dneh, od 26. do 29. januarja predstavilo prek 300 ponudnikov turističnih storitev iz 12 držav in 16 navtičnih podjetij iz regije, pa tudi iz bolj oddaljenih destinacij, kot so Turčija, Maroko, Tunizija, Bosna in Hercegovina, Srbija, Makedonija ter Italija in Madžarska v celoti.
Na sejmu sta bili podeljeni mednarodni nagradi Jakob za odličnost in kakovost v turizmu. Pod letošnjo temo Inovativni turistični programi na področju alternativnih oblik oddiha in sprostitev je mednarodna strokovna komisija izbrala
projekt Ekološka vasica Gozdnih vil v Campingu Bled, Sava Turizem d.d. - Camping Bled in projekt iz Avstrijske Štajerske Nature Park in Motion, Nature Park Zirbitzkogel-Grebenzen.
Avtor fotografij: Grega Likozar, 2012
VESELO NA JOŽEFOVO 2012
Število fotografij: 19
Občina Cerklje na Gorenjskem je v sodelovanju z Rdečim križem-OZ Kranj organizirala v petek, 16. marca 2012, ob 19. uri v Športni dvorani Cerklje tradicionalni humanitarni koncert Veselo na Jožefovo.
Izkopiček od prodanih kart je bil v celoti namenjen nakupu hrane za socialno ogrožene družine.
Zabavali in razveseljevali so: Nuša Derenda, Andrej Šifrer, Ansambel Saša Avsenika. Ansambel Veseli Svatje, Ansambel Trgovci, Ansambel Gašperji, Ansambel Stanka Petriča, Klapa Mali Grad, Korado in Franci s pevko Anito.
Koncert je povezoval humorist Franc Pestotnik-Podokničar.
Sponzorji prireditve so bili: OBČINA CERKLJE NA GORENJSKEM, AERODROM LJUBLJANA d.d. Zg. Brnik, AGROPROMET d.o.o. Cerklje, DAMAHAUS d.o.o. Sp. Brnik, ELEKTRO GORENJSKA d.d. Kranj, GORENJSKA GRADBENA DRUŽBA d.d. Kranj, HIDROTEHNIK d.d. Ljubljana, HRANILNICA LON d.d. Kranj, KOVINOPLASTIKA PISKAR Mengeš, R-INGO d.o.o. Trzin, RTC KRVAVEC d.d. Grad, VARGRO d.o.o. Poženik, ZAVAROVALNICA MARIBOR d.d. PE Kranj, ZAVAROVALNICA TRIGLAV d.d. OE Kranj, MO KRANJ in Občine: JEZERSKO, NAKLO, PREDDVOR in ŠENČUR, RADIO KRANJ, GORENJSKI GLAS, GTV.
Pokrovitelji: Arvaj, Domplan, Gostilna Pri Cilki, Kmečki hram Komunala Kranj, Probanka, SAZAS, Zavarovalnica Generali, Radio Gorenc, Radio Sora, Radio Veseljak.
Fotografije: Vid Močnik, 16.3.2012
Ribiška družina Bistrica Domžale
Število fotografij: 1
Ribiška družina Bistrica Domžale, pododbor Pšata je pod mentorstvom
Jureta Vasje in ribičema Marka ter Janeza Zupana na prvem dnevu ribiškega krožka, 22. marca 2012, pričarala zanimivosti in veščine o sladkovodnem ribištvu.
Krožek bo potekal na štirinajst dni, ob četrtkih ob 17. uri po dogovoru v šoli Davorina Jenka Cerklje ali na ribnikih Češnjevek in Lahovče.
Očistimo Cerklje 2012
Število fotografij: 19
Foto utrinki - Apno
Cerklje srebrne na tekmovanju Entente Florale 2012
Število fotografij: 3
V petek, 14. septembra 2012, je na Nizozemskem, v mestu Venlo potekala podelitev priznanj mestom in manjšim krajem, ki so se v letošnjem letu udeležili evropskega tekmovanja v urejenosti mest, Entente Florale.
Cerklje na Gorenjskem so tekmovale v kategoriji manjši kraji in prejele srebrno priznanje.
Komisija je Cerklje obiskala ob koncu junija in že takrat podala okvirno oceno. V kategoriji manjši kraji je letos sodelovalo 10 udeležencev iz 10 evropskih držav: Gamlitz (Avstrija), La Louviere (Belgija), Drmoul (Češka Republika), Dotlingen (Nemčija), Lovo (Madžarska), Abbeyshrule (Irska), Sordevolo (Italija), Dwingeloo (Nizozemska) in Rustington (Velika Britanija).
V sklepni oceni, ki smo jo prejeli na podelitvi, je komisija pohvalila lepo in zgledno urejeno ožje naselbinsko jedro in celoten izgled kraja. Javne odprte površine so dobro vzdrževane, najvišjo pohvalo si je pri tem prislužilo zelo lepo urejeno pokopališče. Sezonski nasadi so zelo zgledno urejeni in vzdrževanji, zasebni vrtovi so lepi in urejeni. Pohvalili so tudi lepo urejen zbirni center ter celoten turistični kompleks Dvor Jezeršek.
Ob tej priložnosti se zahvaljujem vsem občankam in občanom , ki z urejenostjo hiš, vrtov in rož skrbite za lepo in gostoljubno podobo naših krajev. Hvala tudi vsem sodelujočim, ki ste nam pomagali oblikovati bogat in raznolik predstavitveni program.
Hvala vsem!
ŽUPAN
Franc Čebulj
Živimo zdravo
Število fotografij: 37
Aprideš...na Naj pridelek 2012
Število fotografij: 9
v petek, 12. oktobra 2012 je v Cerkljah potekala že 23. prireditev A prideš…na naj pridelek 2012, kjer se je v devetih kategorijah izbiralo med najtežjimi pridelki, ter med posebnimi pridelki kot so najtežji od vseh, najdaljši, najbolj nenavadne oblike. Letošnji zmagovalci po posameznih kategorijah so bili:
Najtežje ZELJE je prinesla Marija Šipec iz Češnjevka ( 6,835kg), najtežjo RDEČO PESO je prinesel Bojan Jenko iz Sp. Brnika ( 4,320kg), najtežji KROMPIR je prinesel Jernej Krč iz Kranja ( 1,245 kg), najtežjo KRMILNO PESO je prinesel Vid Žibert iz Suhe (10,685 kg), najtežje KORENJE je prinesla Anica Maček iz Adergasa (1,110kg), najtežjo NADZEMNO KOLERABO je prinesel Marjan Por iz Zg. Gorij ( 9,485 kg), najtežjo PODZEMNO KOLERABO Nika Polajnar iz Cerkelj ( 4,170kg), najtežjo REPO je prinesel Urban Šink iz Suhe ( 4,045kg), najtežjo BUČO pa je pripeljal Ciril Grilc iz Trate in sicer je tehtala kar 220 kilogramov. Med posebnimi pridelki pa je kraljevala najtežja črna redkev( 1,890kg), najdaljši fižol je prinesla Julijana Boltežar (63cm), Metod Remic je prinesel čebulo težko skoraj kilogram (0,865kg), Dušan Popovič iz Škofje Loke je prinesel česen težak 0,180 kg, Tina Cerar je popestrila s krompirjevimi srčki, Magda Osterman je prejela posebno nagrado za najtežjo cvetačo (2,045kg), Ciril Grilc pa je prejel še posebno nagrado za bučjo družino, ki jo je pripeljal na vozu.
V okviru prireditve so bila podeljena tudi priznanja za urejenost v Občini Cerklje na Gorenjskem. Za najlepši kraj so bile izbrane Cerklje, najlepši stanovanjski objekt Družine Krč iz Zg. Brnika, najlepši kmetijski objekt Družine Čebašek iz Velesovega, najlepši turistični objekt je Pizzerija Pod Jenkovo Lipo. Med poslovnimi objekti pa sta bili podeljeni dve priznanji in sicer za drugo mesto Ambrož Lahovče d.o.o. in tretje mesto Badrs d.o.o. iz Poženika.
Pred prireditvijo se je tehtalo in ogledovalo pridelke, lahko pa ste si tudi ogledali dela kljekljaric iz Cerkelj, ter medene izdelke domačega pridelovalca Francija Strupija iz Spodnjega Brnika.
Sprejem uspešnih učencev 2013
Število fotografij: 3
Župan Franc Čebulj je v sredo, 19.6.2013 v veliki sejni sobi Občine Cerklje na Gorenjskem sprejel 10 najbolj uspešnih učencev, ki so se skozi vsa šolska leta odlikovali tako v znanju kot v drugih šolskih aktivnostih. S septembrom pa stopajo na novo življenjsko pot, zato jim je zaželel čim v več uspeha ter jim zaželel naj jih k modrosti vodi znanje, vzgoja ter izkušnje, kajti največja nagrada za človekov trud ni tisto kar bo zanj dobil, temveč tisto kar bo postal.
Sprejema se je ob zaključku šolskega leta 2012/2013 udeležilo 10 najbolj uspešnih učenk in učencev: Lebar Maša (9.a), Podjed Katja (9.c), Šenk Anja (9.a), Bezovšek Jaka (9.b), Boštic Urban (9.a), Čebulj Tilen (9.c), Korbar Jure (9.c), Prosenc Urh (9.a), Šenk Urh (9.a) in Verbič Tadej (9.b).
Skupinska fotografija najbolj uspešnih učencev z županom Francem Čebuljem (avtor fotografije: Matic Zorman, 2013)
Sprejem pri županu (foto: arhiv občine 2013)
Sprejem pri županu (foto: arhiv občine 2013)
Sto let Kovačeve Micke
Število fotografij: 5
V četrtek, 20. novembra, je svoj stoti rojstni dan praznovala Marija Vertnik iz Lahovč, že dan prej pa jo je v prostorih občine sprejel župan Franc Čebulj. Župan je drugo najstarejšo občanko občine Cerklje (že spomladi je sto let dopolnila Marijina sovaščanka in sošolka Justina Vreček) počastil z velikim šopkom, košaro dobrot, čajem in piškoti, ki se jih je slavljenka še posebej razveselila.
»Zob že dolgo nimam več, a na stara leta od vsega najraje dobro jem,« je nekoliko hudomušno pripomnila in dodala, da ima najraje prav piškote, pa potico, tudi žgance in zelje, pa kisel krompir, krhlje in hruške.
Zadnjih šest let ji noge ne služijo več, zato se naokoli prevaža z vozičkom, zanjo pa skrbita predvsem soseda Vida Janhar in njen sin Miha, pa tudi negovalke, o prav vseh pa ima Marija Vertnik same lepe besede.
»Včasih je živela izredno skromno, zdaj pa poskrbimo, da ji nič ne manjka. Kar si zaželi, ji skušamo ustreči,« pravi soseda Vida. Čeprav pri svojih stotih letih že slabše sliši, radia in televizije pa ne mara, je rada na tekočem z novicami. Sem in tja še prebere kakšen časopis, tudi Gorenjski glas, prav vse jo zanima, zato obiske sprejme odprtih rok in z vsakomer rada poklepeta. Kot sama pravi: »Še vedno sem firbčna, pa čeprav stara!« Poročila se je pozno, že trideset let je vdova, izgubila pa je tudi sina, ki je star 21 let umrl v nesreči Adriinega letala na Korziki. »Raje kot 'fabriko' sem si izbrala delo na kmetiji, a to je bilo samo garanje. Nikoli ni zmanjkalo dela, a najraje sem bila na svežem traku,« je povedala zbranim na občini, nato pa dobre volje pozirala tudi našemu fotografu, kar pri starejših ni ravno pravilo.
Že vse svoje življenje živi v Lahovčah, zato ne preseneča, da so njen visoki jubilej primerno počastili tudi njeni sokrajani. Gasilci so ji na predvečer praznika postavili mlaj z veliko rožo, rojstni dan pa je nato praznovala v krogu svojih najbližjih. In zagotovo z veliko dobre hrane. (Jasna Paladin)
Spominski koncert ob 100. obletnici smrti Davorina Jenka »Blagor mu, kdor se spočije«
Število fotografij: 7
V polni dvorani Kulturnega hrama Ignacija Borštnika je bil v nedeljo, 23.11.2014 spominski koncert ob 100. obletnici smrti slovenskega skladatelja in cerkljanskega rojaka Davorina Jenka, ki je umrl 25. novembra 1914.leta v Ljubljani. Čeprav je večino ustvarjalnih let preživel na tujem, velja za zelo plodovitega slovenskega skladatelja. Ohranjenih je okrog štirideset njegovih skladb na besedila pomembnih slovenskih pesnikov, med katerimi izstopata France Prešeren in Simon Jenko.
Cerkljanske glasbene skupine so predstavile predvsem Jenkov vokalni opus, saj je v Cerkljah zborovsko najbolj razvito, čeprav tudi instrumentalnega niso obšli. Nastopilo je kar 160 izvajalcev iz petih zborov in Godbe Cerklje. Na spominskem koncertu ob 100. obletnici smrti skladatelja Davorina Jenka Blagor mu, kdor se spočije, so nastopili Komorni moški pevski zbor pod vodstvom Jožefa Močnika, Mladinski pevski zbor Osnovne šole Davorina Jenka pod vodstvom Irme Močnik, Cerkveni ženski pevski zbor Andreja Vavkna pod vodstvom Damijana Močnika, Šenturški oktet pod vodstvom Branka Jagodica, Cerkveni mešani pevski zbor Andreja Vavkna, ki ga vodi Damijan Močnik, Godba Cerklje pod vodstvom Tomaža Kukoviča in združeni pevski zbor, z zborovodjema Irmo in Damijanom Močnikom. Zbore je na klavir spremljala Damijana Božič Močnik.
Slavnostni govornik je bil prof. Janez Močnik, ki je orisal življenjsko pot skladatelja Davorina Jenka, sodelujočim zborom pa se je za odlično izveden spominski koncert zahvalil cerkljanski župan Franc Čebulj. Delegacija pa je položila venec tudi k spominskemu obeležju v Dvorjah.
(Besedilo: J. Kuhar)
Foto utrinki koncerta (J. Kuhar):
1. Slavnostni govornik župan Franc Čebulj
2. Slavnostni govornik župan Franc Čebulj se zahvali nastopajočim
3. Komorni moški pevski zbor Davorina Jenka Cerklje pod vodstvom Jožefa Močnika
4. Mladinski pevski Osnovne šole Davorina Jenka Cerklje
5. Šenturški oktet vodi Branko Jagodic
6. Zbor pod vodstvom Irme Močnik
7. Župan Franc Čebulj na poti k slovesnemu podelitvi venca v Dvorjah
Občinski svet Občine Cerklje na Gorenjskem v VI. mandatu z županom Francem Čebuljem
Število fotografij: 2
Svetnice in svetniki od leve proti deseni: Stanislav Bernard, Luka Štumberger, Klavdija Frelih, Rajko Rozman, Andreja Bogataj, Jaka Ciperle, Marija Remic, Marko Bolka, Rok Mihelčič Potočnik, Irena Ropret, Jože Ipavec, Matevž Bohinc, Marija Slemc, Miha Zevnik, Janez Korbar, Peter Preložnik
Božiček obiskal Cerkljanske otroke
Število fotografij: 3
Tudi letos je Božiček obiskal naše najmlajše. Pred njegovim prihodom so otroke razveselili igralci Kud Pod lipo Adergas z zgodbo o božičnem drevesu ter otroci Osnovne šole Davorina Jenka Cerklje (fotografije: Janez Ribnikar).