Trg Davorina Jenka 13
4207 Cerklje na Gorenjskem
Pred Hišo Stare trte na mariborskem Lentu je v petek, 16. marca potekal tradicionalni 39. rez Stare trte, najstarejše žlahtne vinske trte na svetu, ki raste in rodi na mariborskem Lentu ob reki Dravi. Na prireditvi s kratkim kulturnim programom so simbolično predali cepiče letošnjim prejemnikom. Med letošnjimi prejemniki je bila tudi Občina Cerklje na Gorenjskem.
Trta še vedno rodi žlahtne sadove, iz njenega grozdja izdelajo vino in ga uporabljajo za protokolarno darilo. Vsako leto napolnijo okoli sto steklenic vina. Spomladansko opravilo je bilo sprva načrtovano za začetek marca, a so ga bili zaradi neugodnih vremenskih razmer prisiljeni prestaviti na 16. marec. Rez Stare trte je prireditev, ki združuje strokovno vinogradniško opravilo in pomembno protokolarno dejanje, ko mesto Maribor pokloni v dar cepiče Stare trte partnerskim mestom, občinam in ustanovam doma in na tujem. Letos so cepiči romali v Črno goro, Romunijo, Avstrijo in na Hrvaško. V Sloveniji pa so cepiče 39. Reza prejeli Domačija Ignacija Borštnika v Cerkljah na Gorenjskem, občina Vodice, grad Prem v Ilirski Bistrici, postavitelj največjega klopotca na svetu Stanko Habjanič iz Kajžarja, mariborski izobraževalni center Piramida in Zavod Marianum iz Veržeja. Letošnja, že 39. prireditev zapovrstjo je potekala v družbi župana dr. Andreja Fištravca, mestnega viničarja Staneta Kocutarja, Vinske kraljice Slovenije Katarine Pungračič in Mariborske vinske kraljice Kaje Šerbinek. Žametovka oziroma modra kavčina je s potrjeno starostjo več kot 400 let vpisana v Guinnessovo knjigo rekordov kot najstarejša trta na svetu, ki še vedno rodi žlahtne sadove.
Prva je cepič Stare trte z Lenta prejela Občina Cerklje na Gorenjskem, prevzela pa sta ga župan Občine Cerklje na Gorenjskem Franc Čebulj in praprapra nečak Ignacija Borštnika, Dane Novak, lastnik rojstne hiše gledališkega igralca, pesnika, pedagoga in režiserja Ignacija Borštnika, po katerem se že več kot pol stoletja imenuje gledališki festival v Mariboru, najvišje priznanje za gledališko ustvarjalnost Borštnikovo srečanje. »Marsikdo v Mariboru pa ne ve«, je povedal Dane Novak, »da je bil Ignacij Borštnik rojen v Cerkljah na Gorenjskem, kamor potuje tudi cepič najstarejše trte«. Kot še pravi Novak, »mi svojega vina nimamo, imamo pa zato dobro vodo. Od letos naprej pa bo drugače, ko bo na vrtu njegove rojstne hiše začela rasti žlahtna trta z Lenta«. Številne prisotne je pozdravil tudi cerkljanski župan Franc Čebulj in vse prisotne povabil, da obiščejo Občino Cerklje in si ogledajo številne znamenitosti, med drugim tudi Borštnikovo rojstno hišo v Cerkljah.
Drugi cepič najstarejše stare trte na svetu je prejela občina Vodice, cepič pa je prevzel njen župan, Aco Franc Šuštar. Povedal je: »Pred 120 leti zgrajeno šolsko poslopje smo temeljito obnovili, v katerem sta sedaj knjižnica in občinska uprava. Želimo, da bo pročelje častitljive hiše krasila potomka vinske trte z Lenta. Počaščen sem, da se Občina Vodice z današnjim dnem pridružuje prejemnikom potomke vinske trte z Lenta«.
Mestni viničar Stane Kocutar je v petkovem mokrem vremenu spomnil na 14. marec leta 1929, ko je bilo v Mariboru minus dvanajst stopinj Celzija: »Včasih smo tu v soncu, danes malo v dežju, a delo bomo opravili.« Ni pa pozabil omeniti lani posajenih potomk Stare trte, predvsem na tisti v nemškem Freisingu (znanem po Brižinskih spomenikih) in v Tübingenu, kjer je pokopan Primož Trubar.
Staro trto so v petek počastili tudi člani Slovenskega reda vitezov vina, Evropskega reda vitezov vina in člani Častivrednega vinskega konventa Sv. Urban, medtem, ko sta glasbeni in plesni program uprizorili Mala pihalna godba Neuvirtovi Štajerci in Akademska folklorna skupina Študent.
Kulturno-etnografski program s protokolarno podelitvijo cepičev stare trte domačim in tujim prejemnikom so dopolnili s kulinarično in drugo ponudbo na stojnicah.
»Do trgatve Stare trte je še približno 200 dni, zato si rezervirajte zadnjo nedeljo v septembru,« je mestni viničar Stane Kocutar ob zaključku podelitve vse povabil na tradicionalni dogodek čez pol leta.
Besedilo in foto: Janez Kuhar