Razstava Starovašnikovih del skozi čas na ogled do sobote, 16. septembra 2023
Razstava je posvečena njegovem jubileju, 70 letnici rojstva, in predstavlja vse njegovo slikarsko obdobje od začetka, to je od 1976. leta pa vse do danes.
Na razstavi v Galeriji Petrovčeve hiše v Cerkljah na Gorenjskem so od petka na ogled slike, makete stare avtobusne postaje Kranj iz leta 1970, izdelana skrinja iz stuirodurja in predstavitev pete njegove knjige Prevara v Firencah. Avgust je perfekcionist in zlepa ni zadovoljen z izdelanim.
Društvo likovnikov Cerklje na Gorenjskem je bilo ustanovljeno leta 1999. Organizirajo tečaje in delavnice risanja, slikanja, kaligrafije in drugih načinov likovnega ustvarjanja. Pred letom dni pa so postali Sekcija likovnikov pri DU Cerklje.
Razstavo so v Galeriji Petrovčevi hiši v Cerkljah na Gorenjskem slovesno odprli v petek, 8. Septembra. Na ogled je postavil 24 slik naslikane od leta 1976 do danes, makete stare avtobusne postaje Kranj iz leta 1970 in predstavitev vseh njegovih knjig, tudi pete knjige Prevara v Firencah, na ogled pa je tudi stara skrinja izdelana iz stirodurja, na kateri so poslikane tri svetnice iz cerkve v Gradu sv. Helena, sv. Lucija in sv.Barbara.
Do sedaj je Avgust Starovašnik imel že pet samostojnih razstav in osemnajst skupinskih razstav po Sloveniji. Sicer pa opus njegovega dela presega več kot sto del, ki so na ogled tudi v tujini in sicer v Veliki Britaniji, Nemčiji in na Hrvaškem. Razstavo so mu omogočili člani Likovne sekcije pri DU Cerklje, ki jo vodi Zofka Hacin, pri postavitvi pa sta mu pomagala Branko Lozar in Marjan Vreš. Zahvalo pa je izrekel tudi direktorici Zavoda za turizem Cerklje Poloni Šafer.
Zaradi velikega zanimanja prve dni za ogled razstave, so jo podaljšali za en dan, do sobote 16. septembra. Na razstavi so na ogled slike, ki predstavljajo vse njegovo slikarsko obdobje od začetka, to je od 1976 leta prejšnjega stoletja pa vse do danes. Za razstavo je izbral svoja najboljša dela in jih kronološko, tako kot so nastajala, razporedil v galeriji. Ob ogledovanju si obiskovalci lahko ustvarijo vtis rasti slikarjevega izražanja, rasti slikarjeve tehnike in tematike, ki mu je blizu. Večji del slik je avtorskih, v tehniki olje na platno. Vidi se, da je ves čas iskal svojstven slog slikanja, vendar je še vedno ostal pri realističnem slikanju, navduševala sta ga renesansa in stari mojstri.
Drugo njegovo zanimanje za likovno izražanje se je izkazalo v izdelavi maket. Od jaslic do maket. Vse je v premišljeni in natančni izdelavi objekta, da se doseže najboljši približek originalu. Kot pravi Avgust, svoje doda še barvanje in staranje. Do podrobnosti je posnel vse drobne detajle. Študiral je po starih fotografijah in zgodovinskih zapisih, da je prišel do tega, kar je pred nami. Koliko ur dela, študija, porabljenega materiala in stroškov je vloženih, ve samo Avgust sam. Maketo stare avtobusne postaje Kranj je pričel delati januarja lani in končal meseca septembra. Bilo je res veliko dela. Postavljena je v čas leta 1970, ko se je avtobusna postaja morala umakniti novim, modernim zgradbam Globusu in Hotelu Creina. Kranj je s tem izgubil nekaj lepih hiš in kulturno dediščino. Ponosen pa je tudi na maketi Predjamskega gradu in Gradu Bogenšperk. Različne njegove makete pa se nahajajo še na Miljah pri Šenčurju (v Hiši čez cesto), v Žejah in v šenčurskem muzeju.
Avgust pa je v sebi nosil tudi željo pa pisanju knjig. Do danes mu je uspelo napisati že pet knjig. Zadnja ima naslov Prevara v Firencah. Zgodbe temeljijo na resničnih dogodkih, zraven pa pride tudi pisateljeva domišljija in kreativnost. Zgodba pripoveduje o mladeniču, ki si je z veliko željo odpravil v Italijo, da si pridobi slikarskega znanja. Glavna rdeča nit knjige je dekle Flora. Tudi Avgustu je uspelo naslikati Tizianovo Floro. Bilo mu je v pravi užitek. Zahvalo pa je izrekel tudi Mariji Bečan za svetovanje pri pisanju nove knjige.
Avgust je slikar realist, ki z mehkobo potez in toplino barv ogreje oko in srce gledalca. Dar opazovanja sveta okoli sebe in prenos videnega ter čutenega dogajanja na papir oziroma platno je prinesel na svet že ob rojstvu. Ta dar je nadgrajeval z izobraževanjem pri različnih slikarjih, kjer se je spoznaval s skrivnostmi barvnih mešanic in novih materialov. Ohranil pa je svoj slikarski stil in se ni podredil modernističnim trendom. Že kot osnovnošolec je pokazal talent za risanje. Prvi mentor je bil profesor Mihevc, kasneje tudi Batista. Leta 1975 se je iz Kranja preselil v Grad pri Cerkljah, kjer se je z vsem žarom posvetil slikanju. Leta 1976 se je lotil najtežje tehnike: olje na platno. Nastala je slika sv. Jožef v ječi po slikarju Rembrantu. Naslednje leto je nastala slika sv. Ezekiel, enega od svetnikov s stropne poslikave Sikstinske kapele slikarja Michelangela. Udeleževal se je poletnih slikarskih taborov v Štanjelu, z razstavami v Medvodah, Sori in Groharjeve kolonije v Sorici. Udeležil se je tudi taborov ljubiteljskih slikarjev in fotografov pod okriljem JSKD , Loški potok Volčji Potok, grad Tuštanj in drugih. Za Božič je od leta 2011 postavljal v Petrovčevi hiši Cerkljanske jaslice različnih velikosti ob pomoči članov Društva likovnikov Cerklje. Vsako leto je izdelal in dodal nove znamenite objekte v občini. Izdelal je cerkev Marijinega Vnebovzetja v Cerkljah, spomenik Davorina Jenka, Petrovčevo, Hribarjevo in Borštnikovo hišo, spominski park pred osnovno šolo, cerkve v Gradu, Dvorjah, Češnjevku, grad Strmol, Brezjansko baziliko, cerkev sv Petra v Vatikanu in cerkve v Adergasu. Zavzemale so prostore poleg v Galeriji tudi v zgornjih prostorih poleg knjižnice, kjer so razstavljali jaslice tudi gostujoči razstavljalci in domačini. Njegove jaslice pa so na ogled tudi v Muzeju jaslic na Brezjah, poklonjene v tamkajšnjo zbirko.
Leta 2008 se je pridružil Likovnemu društvu Cerklje pod vodstvom prizadevne predsednice in profesorice Julke Hrovat. Leta 2012 do 2016 pa je prevzel vodenje društva cerkljanskih likovnikov za obdobje štirih let. Avgust Starovašnik sodeluje od leta 2012 tudi s skupino likovnikov Kulturnega društva Podbrezje.
Samostojna, že peta razstava je posvečena njegovemu 70 rojstnemu dnevu, ki ga je praznoval pred dnevi. Zato so mu zbrani ob otvoritvi razstave med drugimi zapeli ob spremljavi citer Špele Štular pesem za rojstni dan, posebno avtorsko pesem pa mu je recitiral za praznik Ivan Kropivnik iz Zgornjega Brnika.
Otvoritvi razstave, ki bo na ogled do sobote 16. Septembra od 10 do 18. ure v Galeriji Petrovčeve hiše, je prisostvovalo okoli sto ljubiteljev te umetnosti. Tudi naslednje dni je obisk nad pričakovanjem. V knjigi vtisov pa lahko preberemo veliko pohval. Polonca Kocjančič je zapisala: Hvala, da svoje široko znanje deliš tudi z drugimi likovniki. 82-letni Štefan Močnik pa je zapisal: Hvala za bogato predstavitev starih časov.
Besedilo in foto Janez Kuhar, 10.9.2023